Milletvekili Ekici: “Çiftçilerimiz Yeni Vergilerle Cezalandırılıyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Milletvekili Ekici: “Çiftçilerimiz Yeni Vergilerle Cezalandırılıyor”
Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, CHP’nin TBMM’de verdiği tarım ve üreticilerin genel sorunlarıyla ilgili araştırma önergesi üzerine söz aldı. Ekici, iktidarın zor durumdaki çiftçileri yeni vergilerle daha da zor duruma sokmak istediğini belirtti.

 İktidara çağrıda bulunan Ekici, “Gelin tez zamanda bu işten çark edin ve ithalata bağımlı olmaktan çıkaracağımız bir milli tarım politikasıyla, doğru bir planlama ile çiftçimizin yüzünü güldürecek işlere adım atalım. Gelin milli bir komisyon kuralım ve tarım bitmeden, çiftçi tükenmeden bu işi elbirliğiyle çözüme kavuşturalım” dedi.

Milletvekili Ekici, CHP grubunun TBMM’ye verdiği “Tarımın ve çiftçilerin borçları, yetersiz destekleri, vergi ve zam oranları, ürünlerin para etmemesi, ithalatın getirdiği problemler başta olmak üzere tarım ve üreticilerin sorun ve taleplerinin detaylı olarak araştırılması” üzerine verdiği araştırma önergesi üzerine söz aldı.

“Uçana Kaçana Vergi Koyuyorlar”

TBMM kürsüsünde konuşan Ekici, iktidarı yeni vergiler üzerinden hedef aldı. Ekici, “Biz bu hükümete ‘nereye bu gidiş?’ diye sormak istiyoruz. Sineğin yağını çıkarıyorlar. Uçana kaçana vergi koyuyorlar. Yakında kürsüde konuşma vergisi çıkarsa şaşmamak lazım. Şimdi de çiftçilere en az yüzde 10 ödeme garantili vergi getirmeye çalışıyorlar! Aynı zamanda çiftçilerin temel girdisi olan gübredeki KDV istisnasını da kaldıracaklarmış” dedi.

“Devlete Garantili Vergi Ödemeyi Çiftçiler Yapıyor”

İktidarın zengin iş insanlarının vergisini sildiğini ve vergiyi yoksul halkın üstüne bindirdiğini ifade eden Milletvekili Ekici, şunları söyledi: “Bir tarafta vergi levhalarında “matrahsız” yazan kodamanlar, diğer yanda sırtına binilen emekçi halkımız, işçimiz, çiftçimiz… Hazine garantili işlerden milyarlar toplayanlar son 3 yılda zarar etmişler; devlete ‘Allah seni inandırsın ödeyecek takatimiz yok’ diye yalvarmışlar; devlet de onlara ‘sağlık olsun bir daha ki sefere inşallah’ demiş ve bu hikaye her sene tekrarlanıyor. Onların ödemedikleri vergilerini yüzde 25’ten 30’a çıkaracak bu hükümet ama çiftçi nasılsa garanti; işçi, ücretli, emekli nasılsa garanti! Devletin verdiği garantili ödemeyi bu adamlar alıyor ama devlete garantili vergi ödemeyi çiftçiler yapıyor!”

“Çiftçi Taban Fiyatın Altında Buğday Satıyor”

TMO’nun açıkladığı hububat alım fiyatlarının da tam bir komedi olduğu belirten Ekici, “İşte daha geçenlerde açıklanan hububat alım fiyatları komedisi. Yüzde 4 ila 12 arası, desteklerle birlikte anca yüzde 18’i bulan bir artış, ama enflasyondaki artış yüzde 75. Ancak şu anda ticaret borsalarında ve serbest piyasada çiftçilerimiz bu açıklanan taban fiyatların altında buğday ve arpa satmak zorunda kalıyorlar” diye konuştu.

“Bu Enflasyonla Mücadele Falan Değil”

Elektrik ve mazot zamlarına da değinen Ekici, tepkisini şu sözlerle sürdürdü: “Çiftçiye sadaka misali alım desteği ama elektriğine yüzde 30 zam. Mazotun bir yılda yüzde 109, ilacın yüzde 66, gübrenin yüzde 56 arttığını bilmiyor mu bu çiftçilerimize ek vergi hesabı yapanlar? Çiftçilerimiz zaten kredi faizlerinin artırılması, ödeme sürelerinin daraltılmasıyla sınanıyorlar; mazota, ilaca, gübreye, tohuma gelen fahiş zamlarla mücadele ediyorlar. Şimdi de ekip biçmenin, toprağını satıp kaçmamanın cezası olarak bir de yeni vergilerle cezalandırılıyorlar! Mazotçuyla, ilaç-gübre fabrikasıyla, elektrik idaresiyle mecburi ortaklığa giren çiftçinin yeni ortağı da devlet olacak bu gidişle!  Bir yandan verirken, öbür cepten alacak. Ama konuşurken ‘çiftçiye destek’  diye cümleler kurulacak!

Çiftçinin bankasından işadamına, suç örgütü mensuplarına el altından kredi verecek ama çiftçiye gelince ‘ver bakalım, öde bakalım, katlan bakalım’ diyecek! Hazine garantili patrona “sıfır” vergi ama çalışanın, emeklinin, işçinin, çiftçinin alın terine ortaklık! Bu, enflasyonla mücadele falan da değil. Bunun adı üretimle mücadele Bunun adı emekle mücadele. Bunun adı 3 kuruşla geçinenle mücadele. Bunun adı Milletle mücadele! Ne enflasyonu, ne enflasyonla mücadelesi !! İnsan utanır, arlanır. Kötü ekonomi yönetiminizle hazineyi kuruttunuz, şimdi de milletten kaşık kaşık toplayarak kasa doldurmaya çalışıyorsunuz!”

“Çiftçi Tükenmeden Bu İşi Çözüme Kavuşturalım”

İktidar milletvekillerine çağrıda bulunan Ekici, sözlerini şöyle noktaladı: “Gelin tez zamanda bu işten çark edin ve ithalata bağımlı olmaktan çıkaracağımız bir milli tarım politikasıyla, doğru bir planlama ile çiftçimizin yüzünü güldürecek işlere adım atalım.  Gelin milli bir komisyon kuralım ve tarım bitmeden, çiftçi tükenmeden bu işi elbirliğiyle çözüme kavuşturalım.” Haber Bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Lavanta Bahçesi, Ziyaretçilerine Huzur Dolu Anlar SunuyorÖnceki Haber

Lavanta Bahçesi, Ziyaretçilerine Huzur D...

Aksaray Dahil 29 İlde FETÖ Operasyonu!Sonraki Haber

Aksaray Dahil 29 İlde FETÖ Operasyonu!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar