Teknofest 2023 Türksat 8. Model Uydu Yarışması Finali Aksaray'da Yapılacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Teknofest 2023 Türksat 8. Model Uydu Yarışması Finali Aksaray'da Yapılacak
TEKNOFEST 2023 Türksat 8. Model Uydu Yarışmasının finali Aksaray/Tuz Gölü’nde yapılacak. 100'ü aşkın takımın ilk başvuruyu yaptığı yarışmada, 15 üniversite takımı finalde Aksaray'da yarışacak.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek ile yarışmaya katılan takımlara ziyarette bulunarak, bilgi aldı.
Yarışmada bir model uydunun fırlatma butonuna basan Vali Aydoğdu ve berberindeki heyet, yarışmaya katılacak olan  üyeleri yarışmaya katılan takımlara başarı dileklerini ilettiler. Aksaray/Tuz Gölü Hisar-A atış alanında devam eden yarışma ile ilgili açıklamada bulunan Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, son 3 senedir finali Aksaray'da yaptıklarını belirtti.
Bu Sene 100'ün Üzerinde Takım İlk Başvuruyu Yaptı
15 üniversite takımının yarışacağını belirten Ertok, "Şu ana kadar 10 takım uçuşunu tamamladı. Önümüzde 5 uçuş kaldı. Gerekli değerlendirmemizi, puanlamalarımız yapacağız inşallah bu hafta sonu TEKNOFEST’te Sayın Cumhurbaşkanımız elinden birinci, ikinci, üçüncü olan takımlarımız ödüllerini alacak. Biz bu yarışmayı 8 yıldır düzenliyoruz. Bu sene 100’ün üzerinde takım ilk başvuruyu yaptı. Model uydu yarışmasında biz aşama, aşama ilerliyoruz. Bir uydunun tasarımı, daha sonraki kritik tasarım aşaması, daha sonra uçuş testleri ile birlikte en son bugünkü uçuş aşamasına geliyoruz. O yüzden en az 6 ay süren bir yarışmadan bahsediyoruz. Üniversite öğrencilerini bu 6 ay önce biz mentörlerimiz tarafından eğitilerek gerekli yönlendirmelerde bulunarak aslında yardımcı olarak devam ediyoruz. Böylece aslında bir uydunun tasarımından üretimine, testine, uçuna kadar hangi aşamalardan geçtiğini öğrencimizin öğrenmesini sağlıyoruz" açıklamasında bulundu.
Yarışmayı Uluslararası Hale Getirerek, Türkiye’yi Merkez Haline Getirmek İstiyoruz
Son 4 senedir yapılan yarışmaya ciddi bir talep olduğunu söyleyen Ertok, "Yarışmaya her yıl yüzün üzerinde takım başvuru yapıyor, son 2 yıldır özellikle yurtdışından takımlarda başvuru yapıyor. Bu sene Endonezya’dan da bir ekip var. Geçen sene de dereceye girmişlerdi. Biz bu yarışmayı daha uluslararası bir hale getirerek, Türkiye’yi bu konuda merkez haline getirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. Haber Bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aksaraylı Sürücüler Yayalara Yol Verme Konusunda Sınıfta KalıyorÖnceki Haber

Aksaraylı Sürücüler Yayalara Yol Verme K...

Ben Rica Etmem Aksaray'ın Hakkını Söke Söke AlırımSonraki Haber

Ben Rica Etmem Aksaray'ın Hakkını Söke S...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar