3600 Ek Gösterge Açıklandı Emekli Maaşı Ve Emeklilik İkramiyesi İçin Büyük Artış

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
3600 Ek Gösterge Açıklandı Emekli Maaşı Ve Emeklilik İkramiyesi İçin Büyük Artış
Emekli maaşı ve emeklilik ikramiyesi için büyük artış olacak! İşte beklenen 3600 ek gösterge tablosu

Son günlerde gündemdeki sıcaklığı düşmeyen 3600 ek gösterge konusunda açıklamalar dikkat çekti. Emekli aylığı ve emeklilik tazminatı için önemli artışlar sağlayacak 3600 ek gösterge ile ilgili Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Sözünü verdik' açıklaması öne çıkarken, düzenlemenin 2022 yılı içerisinde bitirileceği ifade edildi. Peki 3600 ek gösterge hangi meslekleri kapsıyor? Emekli aylığı ve emeklilik tazminatı ne kadar olacak? İşte meslek meslek tüm detaylar…

Milyonların beklediği 3600 ek gösterge konusunda detaylar netleşmeye başladı. Önce Ağustos ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 6. Dönem Toplu Sözleşmesi`nin imzalandığını bildirdi. Ardından kritik 3600 ek gösterge açıklamasını yaptı.

3600 Ek Gösterge Açıklaması Dikkat Çekti

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022`nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023`ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Bunun yanında Bakan Bilgin milyonlarca memurun beklediği 3600 ek gösterge konusunda dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Ek Gösterge Nedir?

Milyonları ilgilendiren ek gösterge memur ve onların maaşlarını, emekli aylıklarını ve emekli ikramiyelerini belirleyen bir gösterge rakamı. Memurların maaşları hesaplanırken kullanılan ek gösterge yükseldikçe maaş ve tazminat yükseliyor.

3600 Ek Gösterge Düzenlemesinden Kimler Faydalanacak?

Ek gösterge öğretmen, polis, hemşire, doktor, din görevlileri gibi birçok memuru kapsayacak. Yasalaşması durumunda verileceği tarih ve diğer detaylar da ortaya çıkmış olacak.

"3600 Ek Gösterge Kanun İle Belirlenecek"

Bakan Bilgin Ağustos ayında yaptığı açıklamada, 3600 ek gösterge çalışmalarının sözleşme içerisinde devam edeceğini ve bu konunun kanun gerektirdiğini belirtti.

3600 Ek Gösterge Ne Zaman Verilecek?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 3600 ek gösterge ile ilgili, "Memurlara 3600 ek gösterge sözü veren biziz. Bunu toplu sözleşmeye koyan biziz. Önümüzdeki senenin sonuna kadar bu meselenin çözüleceğinin sözünü veren de biziz" dedi. '3600 gösterge ne zaman çıkacak' sorusu bu açıklamayla yanıt buldu.

Emekli Aylığı Ve Tazminatının Yüzde 20-25 Düzeyinde Artması Bekleniyor

Memurların maaşları ve ikramiyeleri hesaplanırken unvanlarına kıdemlerine derecelerine ve ek göstergelerine bakılıyor. Dolayısıyla ek göstergesi 2200 olan bir memura göre 3600 olan bir memurun emekli maaşı yüzde 20-25 daha fazla oluyor. İkramiye de buna göre artıyor.

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi Kimleri Kapsayacak?

Bu noktada şube müdürleri, şefler, daire başkanları, müfettişler, kariyer meslekler, uzmanlar, genel müdür yardımcıları, üniversitelerdeki genel sekreterler, daire başkanları gibi idareci kadroları da kapsayabilecek. Bu noktada idareci olmayan memur kadrolarının da gözden geçirilmesi bekleniyor.

Çalışmayı Kim Yürütecek?

3600 ek gösterge konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları ile birlikte Hazine Mali Bakanlığı, SGK ve Cumhurbaşkanlığı bürokratları ortak çalışmalar yapacak. İşin mali boyutunun bulunması dolayısıyla yapılacak artışlar ve kapsamları da yeniden hesaplanmış olacak.

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi Meclis'e Gelecek: 2022'de Yasalaşacak

Ortak çalışmanın ardından hazırlanacak taslak TBMM'ye gönderilerek yasalaştıktan sonra devreye gerecek. Yasanın detaylarında kimlerin bu artıştan nasıl yararlanacağı, maaş artışlarının kimleri kapsayacağı da belirlenecek.

Mevcut Emekliler Yeni Düzenlemeden Etkilencek Mi?

3600 ek gösterge düzenlemesinin sadece mevcut memurları mı yoksa emekli olmuş memurları da mı etkileyeceği de yine çalışma gündeminde olacak ve burada alınan ortak kararla belirlenmiş olacak.

Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte öncelikle 2 milyona yakın polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak. Haber Bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Öğrenci Servisi Kaza Yaptı! Çok Sayıda Ölü Ve Yaralı Var!Önceki Haber

Öğrenci Servisi Kaza Yaptı! Çok Sayıda Ö...

Aksaray İli Ortaköy İlçe Spor Salonu Dış Cephe Yalıtım, Bakım Ve Onarım İşiSonraki Haber

Aksaray İli Ortaköy İlçe Spor Salonu Dış...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar