Aksaray Barosundan, İsrail'e Suç Duyurusu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aksaray Barosundan, İsrail'e Suç Duyurusu
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde Aksaray Barosu basın açıklaması yaparak, Türkiye'de ve dünyada yaşanan çocuk hakları ihlaline karşı bir son verilmesi çağrısı yaparak, İsrail devleti hakkında soykırım suçu ve insanlığa karşı suçlar işlemesi sebebiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 20 Kasım 1989'da kabul edilen Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Türkiye'de de 1995 yılında yürürlüğe girdi. Bu olay günümüzde 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaya devam ediyor.

Aksaray Barosu da Dünya Çocuk Hakları Günü'nde açıklamalarda bulunarak, imzalanan çocuk haklarına dair sözleşmeye imzacı ülkeler tarafından riayet edilmediğine değinerek, hak ihlallerinin artarak devam ettiğine vurgu yapıldı.

 

"İsrail Yönetimi; Soykırım Suçunu ve İnsanlığa Karşı Suç İşlemektedir"

İsrail'in Filistin'e karşı saldırılarına değinilen açıklamada, "Yakın zamanda şahit olduğumuz İsrail yönetimi ve silahlı kuvvetlerinin Filistin’e yönelik yapmış olduğu saldırıları halen devam etmekte olup İsrail yönetimi; Filistin halkını, çocukları, sivilleri hastaneleri acımasızca hedef almakta, soykırım suçunu ve insanlığa karşı bir suç işlemektedir. Filistin ve İsrail topraklarında başlayan silahlı çatışmalarda uluslararası tüm sözleşmeler yok sayılarak çocuk, kadın, sivil ayrımı gözetilmeksizin zalimce katliam yapılmaktadır. Gıda ve su gibi temel insani ihtiyaçların Filistin’e girişine izin verilmemekte; hastaneler, ibadethaneler hedef alınmakta ve yaşanan bu zalimliğe uluslararası makamlar sessiz kalmakta, bu suça ortak olmaktadır. İsrail yönetiminin çocukları ve sivilleri hedef alan ihlallerini durdurmak, bu katliama karşı gerekli tüm yaptırımları uygulamak, barışın sağlanması ve üstlerine düşen sorumluluğunun yerine getirilmesi için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası kuruluşları göreve çağırıyoruz" denildi.

Aksaray Barosu bu konuda 17 Kasım Cuma günü Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılığına İsrail devlet başkanı ve hükümeti hakkında soruşturma yapılarak cezalandırılmaları için başvuruda bulunduklarını açıkladı.

 

"Milyonlarca Çocuk En Temel Haklardan Yararlanamamaktadır"

Yapılan açıklamanın devamında, "Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak; ülkemizde ve tüm dünyada çocuklarımıza daha yaşanabilir bir gelecek bırakmanın toplumdaki herkesin en büyük görevi ve sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Halen işkence ve kötü muameleyle karşı karşıya olan, savaşlar ve silahlı çatışmalarda ölen, tecavüz ve işkenceye maruz kalan, asker olarak kullanılan, mülteci olan, açlık ve yoksulluk içinde milyonlarca çocuk bulunmaktadır. Aynı zamanda milyonlarca çocuk; yoksulluk yüzünden istismara uğramakta, zorlu hayat koşullarıyla mücadele etmekte, eğitim ve sağlık gibi en temel haklardan yararlanamamaktadır. Maalesef ülkemizde de Anayasa tarafından devletimize verilmiş olan çocuğun korunması ve gelişiminin sağlanması görevi tam olarak yerine getirilememektedir" ifadelerine yer verildi.

Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, çocukların uğradığı ihlallerin takipçisi olacağını vurgularken, daha iyi bir yaşam için kalıcı politikaların üretilmesi talebinde bulundu. Haber Bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çocuk İşçiliğinin Bitmesi İçin, Yetişkinler İnsan Onuruna Yakışır İşlere Teşvik EdilmeliÖnceki Haber

Çocuk İşçiliğinin Bitmesi İçin, Yetişkin...

Aksarayspor İle Taraftarı Tek Yürek OlduSonraki Haber

Aksarayspor İle Taraftarı Tek Yürek Oldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar