CHP Niğde Milletvekili Gürer: “Besicilik Sizlere Ömür!”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Niğde Milletvekili Gürer: “Besicilik Sizlere Ömür!”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, besicilerin sorunlarını dinledi. Gürer,  “Tarım ve Orman Bakanı, çiftçi mutlu diyor ancak alandaki durumdan haberi yok. Yaşanan mağduriyetleri gördükçe yüreğimiz cız ediyor, içimiz acıyor. Çocuklarımızın geleceği göz göre göre yok ediliyor. Yetkililerin de bu sorunları görmesini ve çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.

Besiciler Yem Ve Diğer Girdi Maliyetlerindeki Artıştan Şikâyetçi

Gürer, yem ve diğer girdi maliyetlerindeki artışlardan şikâyetçi olan besicilerin sorunlarını dinledi.

Gürer, 140 büyükbaş hayvanı varken, borçlarını ödemek için hayvanların büyük çoğunluğunu satan ve elinde sadece 7 hayvanı kalan Metin Çağlar’ın Bayındır ilçesinde besi çiftliğini ziyaret etti.

Girdi Maliyetlerinde Artış Sürüyor

Girdi maliyetlerinin bir yılda yüzde 100 ila yüzde 200 arasında zamlandığını söyleyen besici Metin Çağlar, “Geçen yıl 30 lira olan ilaç şimdi 170 lira. 80- 90 liraya aldığımız yem 170 lira oldu. Geçen sene 4 lira olan mazot şimdi 8 liraya dayandı. Geçen sene 90 lira olan gübre 240-250 lira arasında satılıyor. 3 liraya aldığımız en basit veterinerlik ilacı bile şimdi 20 lira oldu. Girdi maliyetleri bir yıl içinde inanılmaz bir şekilde arttı” dedi.

Herşeylerini Sattılar

Girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle borçlarını ödeyemez duruma geldiğini belirten Metin Çağlar, “Bankalara olan borçlarımı ödeyebilmek için büyükbaş hayvanlarımın çoğunu sattım. 140 hayvanım vardı, şimdi 7 hayvanım kaldı. Hayvan yemi üretmek için ektiğim tarlaları sürdüğüm 2 traktörümü de satmak zorunda kaldım. Satmasaydım, borçlarımı ödeyemeyecektim ve evime, ahırımı icra gelecekti” diye konuştu.

25 Yıldır Böyle Kötü Bir Dönem Yaşamadık

25 yıldır bu bölgede besicilik yaptıklarını ve bu dönemki kadar sıkıntılı bir süreç yaşamadıklarını anlatan Metin Çağlar, böyle giderse tarlaları da satacaklarını ve bu işi tamamen bırakacaklarını belirtti.

Sütü Ulusal Süt Konseyi’nin Belirlediği Fiyattan Satamıyoruz

Ulusal Süt Konseyi’nin 3 lira 20 kuruş olarak açıkladığı çiğ süt referans fiyatına uyan firmanın olmadığını da ifade eden Metin Çağlar, “Firma benden sütü 2 lira 25 kuruşa alıyor. Ayda bir kez de hesap kesiyor. Çeşitli bahanelerle sütün litresini düşürüyor. Kendisinden yem almazsak sütümüzü almıyor. Dışarıdan 150 liraya alacağımız yemi, süt sattığımız firmadan 180 liraya almak zorunda kalıyoruz” diyerek, süt üreticiliğinde yaşanan sorunları gözler önüne serdi.

Besicinin sorunlarını dinleyen Milletvekili Gürer ise yaptığı açıklamada, “Bu sorunları gördükçe yüreğimiz cız ediyor, içimiz yanıyor” dedi.

“Mutsuz Çiftçi Yok” Diyen Tarım Bakanı Gelsin, Görsün

Milletvekili Gürer, “Sayın bakan çıkıp, ‘mutsuz bir çiftçi yok’ diyor. Sahaya insin ve çiftçinin, besicinin ne kadar mutsuz olduğunu kendi gözleriyle görsün. Besici hem hayvanlarının büyük çoğunluğunu hem de tarlayı sürdüğü traktörlerini satmış, şimdi de tarlalarını satmayı düşünüyor. Besicilik sizlere ömür. Çiftçinin besicinin durumu bu. Ancak yetkililer bir sorun yokmuş gibi algı oluşturmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bu Manzaraları Sürekli Gösteriyoruz Ki, Yetkililer Önlem Alsın…

Tarımın, hayvancılığın çocuklarımızın geleceği olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Gürer, “Tarım ve hayvancılık birlikte düşünülerek desteklenmeli. Yetkililere bu tür manzaraları sürekli gösteriyoruz ki, üreticinin ve besicinin sorunlarını görsünler, sonra da gerçek manada çözüm üretmek için çaba sarf etsinler. Girdi artışları çiftçiyi topraktan, besiciyi hayvanından koparıyor. Süt ve et geliri, artık üreticiye para kazandırmıyor ve hatta girdi maliyetlerini dahi karşılamakta yetersiz kalıyor. Öte yandan tüketici de markete gittiğinde yüksek fiyatlarla süt ve et ürünleri almak zorunda kalıyor. Bu zincirde, bir tek aracıların kazançları değişmiyor. Bu durum sürdürülebilir değildir. İktidar, seyretmek yerine çözüm üretmek zorundadır ” diye konuştu. Haber Bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FETÖ/PDY ÜYESİ 2 ŞÜPHELİ DAHA TUTUKLANDIÖnceki Haber

FETÖ/PDY ÜYESİ 2 ŞÜPHELİ DAHA TUTUKLANDI

Talepleri Tek Tek Not AldıSonraki Haber

Talepleri Tek Tek Not Aldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar