CHP’Lİ Ertürk, “25 Milyonluk Kamu Zararı Var, Bunun Hesabını Kim Verecek?”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, Aksaray Yenikent’te 15 Temmuz’da el konulup TMSF’ye devredilen ve değerinin çok altında, neredeyse bedavaya kiralanarak kamuyu zarara uğratan arazi ve çiftlik ile ilgili yapılan yolsuzlukları belgeleriyle açıkladı.  Geçmişte de belgeleriyle yolsuzluklarını açıkladığı şirketin yine başrolü üstlendiği yolsuzluk silsilesinde kamunun uğradığı zararı belgeleriyle anlatan Ertürk “Ballı börekli, ihalesiz kıyak ile kiralanan bu arazi ve çiftlik nedeniyle oluşan zarar TMSF tarafından halkın parasıyla ödenecek. Bu hukuksuzlukların takipçisi olacağız” dedi. 

 CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk düzenlediği basın toplantısında Aksaray Yenikent’te, daha önce TMSF tarafından el konulan, Yavuzlar Şirketine ait, üzerinde sulu tarım yapılabilecek ekipmanı ile toplam değeri 25 milyon lirayı bulan 3 parsel, 612 dönüm arazinin ihale yapılmadan TMSF kayyumu tarafından; daha önce de yolsuzluklar ile ilgili gündeme getirilen Tolgahan Mühendislik firmasına aylık 7 bin 415 liraya kiralandığını açıkladı. Ertürk aynı bölgede yine Yavuzlar Şirketine aitken TMSF tarafından el konularak Tolgahan Mühendislik’e 8 bin 474 lira aylık kira bedeli ile kiralanan 4 parsel, 247 bin metrekarelik arazinin, içinde bulunan çiftliğin, 400 büyükbaş hayvanı ve ekipmanları ile yaklaşık değerinin 28 milyon lira olduğunu belirtti.

“Kıyağın Büyüklüğünü Buradan Anlayabilirsiniz”

İki çiftlik için aylık 15 bin 889 lira kira bedeli ödemesi gereken Tolgahan Mühendislik’in bu bedeli de ödemediğini belirten Ertürk “Yaklaşık piyasa değeri 55 milyon lira olan iki çiftliğin aylık kirası toplam 15 bin 889lira. Bugün Kafeler Caddesi’nde 150 metrekare dükkânın aylık kirasının 30-35bin lira olduğunu söylersek bu ballı kıyağın büyüklüğün daha net anlayabilirsiniz. Üstelik bu kira bedelinin de büyük kısmı ödenmemiş” dedi. 

“AK Parti Milletvekili İnceöz İle Bağlantısı Var”

Yolsuzluğu yapanların TMSF kayyumları olduğunu ifade eden Ertürk “Bunu yapan kişi vatandaşın malını emanet ettiğimiz kayyumlar. Bunu kiralayanlar ise daha önce de yolsuzluklarıyla gündeme getirdiğimiz, tanıdığınız Tolgahan Mühendislik.  Tolgahan mühendislik sicil kaydında ise imza sorumlusu AK Parti eski İl Yöneticisi, AK Parti Grup Başkanvekili milletvekili İlknur İnceöz’ün danışmanı Alparslan Öztürk yine karşımıza çıkıyor” diyerek “Adrese teslim bir sözleşme yapılmış, ortada ihale yok. Sözleşmelerde Tolgahan Mühendislik taahhütte bulunuyor Eşmekaya’da bulunan arazisini ipotek edeceğini söylüyor ama o arazi ipotek edilmiyor. Bu sözleşmenin feshini gerektirir. Hukukçu kayyum heyetinin kiracının nüfuzu nedeniyle mi bu sözleşmeyi feshedemediğini, kamuoyuna açıklaması gerekir” diye konuştu.

“190 Bin Taahhüt Ediyor, 115 Binin Mazot Gübre Desteği Olarak Geri Alıyor”

Sözleşmeye göre kiranın ÜFE oranında artırılması gerekirken bu artışında yapılmadığını söyleyen Ertürk “Sözleşmede kira artışı konusunda ÜFE oranında artırılır yazıyor ancak bu da 3 yıl boyunca yapılmıyor. Pandemide esnafımıza gösterilmeyen merhamet bu kardeşlere gösteriliyor. Kira düşük, artmamış. Bunların yanında taahhüt edilen kiranın da bir kısmını ödemeyip 77bin 372 lira borçlu kalmışlar. Kiracı iki arazi için 190 bin lira kira taahhüttü ediyor, bunun 115 bin lirasını ise devletten mazot ve gübre desteği olarak geri alıyor. Bu devasa arazi için geriye cebinden çıkacak rakam 75 bin lira kalıyor.  55 milyon lira değerindeki arazi böyle komik bir rakama kiralanıyor” diyerek arazinin kayyum tarafından adı geçen şirkete peşkeş çekildiğini vurguladı.

“Kayyum Ali Cengiz Oyunuyla Satmaya Çalıştı”

Arazinin kiralanmasının ardından Tolgahan Mühendisliğin araziyi satın alabilmesi için kayyum tarafından hukuksuzluk yapıldığını da belgeleriyle anlatan Ertürk “Sözleşmeye ek, protokol yapılarak ile ‘Bu çiftlik satışa çıkarıldığında satın alma önceliği Tolgahan Mühendisliktedir’ deniliyor. Bundan sonra da Ali Cengiz oyunu başlıyor. Bu hakkın tanınmasından sonra kayyum heyeti burayı satışa çıkarmak için mahkemeye yazı yazıyor. Mahkeme ‘yargı süreci tamamlanmadan satamazsınız’ diyerek izin vermiyor.  Bunun üzerine Kayyum Tolgahan Mühendislik’e kiraladığı Yavuzlar şirketini icra yoluyla satmak için harekete geçiyor. Kayyum heyeti kendi yönettiği başka bir şirketten, yine kendi yönettiği Yavuzlar’a borç veriyor. Yavuzlar bu borcu ödemiyor ve Kayyum kendine icra takibi başlatarak icra yoluyla satışa çıkarıyor. İcra belgeleri de burada” diyerek bu takibi yapan hukukçunun avukatlık lisansının iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

“Vatandaş Beraat Etti Ama Tolgahan Mühendislik İşgali Sürdürüyor” 

“Bu şekilde de arazinin Tolgahan Mühendislik’e satışı yoluna gidiliyor” diyen Ertürk “Bu arada mahkemede yargı süreci kesinleşiyor malları kayyuma devredilen şirketin sahibi beraat ediyor. Malların iadesi kararı çıkıyor. Ancak bu kez de beraatın ardından işgal başlıyor. Tolgahan Mühendislik 247 bin metrekarelik çiftliğin birini iade ediyor ama 612 dönüm kısmını iade etmiyor. Milletvekilinin İlknur İnceöz’ün kontrolündeki iki iş adamı konumundaki 2 kişi, 4 aydır, 120 gündür işgalci konumunda vatandaşın malına tecavüzde bulunuyor. Durum o kadar vahim ki vatandaş sulama borusunu kendi arazisinden alıyor, jandarma alamazsın diyor. Tutanak tutun diyor, ama tutanak da tutmuyor” şeklinde konuştu.

“Jandarmaya Suç İşletiyorsunuz”

Jandarmanın suç işlediğini belirten Ertürk AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz’e seslenerek “İlknur Hanım ihtirasınız yüzünden devletin masum jandarmasına suç işletiyorsunuz” ifadelerini kullandı.  “Vurgunu Vuran Siz Zararı Ödeyen Halk! Ertürk yağmanın devam ettiğini belirttiği açıklamasında “Şirket araziyi teslim alamıyor, ama çiftliği teslim alıyor. 247 dönümü aldıktan sonra ‘Bilirkişi rapor tutsun, kaybımı engellesin’ diyor. Bilirkişi raporlarında Tolgahan hayvancılığın şirketin mallarına 2 milyon314 bin 415 lira tahribat verdiği belgeleniyor. Şirket bunun hakkında dava açacak ve bunun zararını TMSF ödeyecek. Bu da vatandaşların cebinden çıkacak. Vurgunu vuran, rantı sağlayan sizsiniz, tahribatınızın bedeli de bu milletin cebinden çıkacak. Şehir yağmalanıyor. 430 bin kişinin hakkının iki kişiye peşkeş çekilmesinden sadece CHP mi rahatsız? Bu şehrin sorunu değil mi” ifadelerini kullandı. Basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ali Abbas Ertürk ve beraberindeki heyet bahse konu olan çiftliğe giderek çiftlik sahibiyle beraber yerinde incelemelerde bulundu. Haber Bülteni

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kamptaki Hazırlık Maçlarının Tarihleri Belli OlduÖnceki Haber

Kamptaki Hazırlık Maçlarının Tarihleri B...

Güneş Ailesi’nin Mutlu GünüSonraki Haber

Güneş Ailesi’nin Mutlu Günü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar