Reklamı Geç
Avrupa'da Yaşama Fırsatı

"Gazetecilik Mesleğinin Devamı Yönünde Çok Önemli Bir Adım Attık"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Gazetecilik Mesleğinin Devamı Yönünde Çok Önemli Bir Adım Attık"
Erkılınç: İnternet Medyasını Zapt Etmeyi Değil Saygınlığını Artırmayı Hedefliyoruz

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, internet haber sitelerinin resmi ilan yayımlama hakkına değinerek, "İnternet medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz" dedi.

Basın İlan Kurumu 2023 Yılı Müdürler Değerlendirme Toplantısı, Afyonkarahisar’da başladı. Genel Müdür Cavit Erkılınç, Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat ile genel müdürlük birim müdürleri ve il müdürlerinin katıldığı toplantı, 21-24 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak.

 

"Gazetecilik Mesleğinin Devamı Yönünde Çok Önemli Bir Adım Attık"

Toplantının açılışında konuşan Genel Müdür Cavit Erkılınç, "Süreli yayın kapsamına alınan internet haber siteleri, resmi ilanların yayımlanacağı bir diğer mecra haline geldi. Böylece, resmi ilanların kesilmesi gibi bir durumu önlemiş olduk. Diğer taraftan gazetelerle birlikte internet medyasının da devlet eliyle sübvanse edilmesini sağlayarak gazetecilik mesleğinin devamı yönünde çok önemli bir adım attık. Bunu yaparken de kimilerinin iddia ettiği gibi gazetelerin ilan gelirlerini kesmedik" açıklamasında bulundu.

 

"1 Ekim 2023’ten İtibaren İnternet Haber Sitelerine Verdiğimiz Süre Dolacak"

Kurumun dijital ölçümleme yapan cihazının 4-5 ay içerisinde çalışır duruma geldiğini belirten Erkılınç, "Sürekli olarak kendini yenilemesi, güncellemesi gereken bir sistemden bahsediyoruz. En iyiyi yakalayabilmek için sahadan bize iletilen tüm bilgileri dikkate alıyoruz. Bugün itibariyle görev alanımıza giren tüm internet haber sitelerini takip ediyoruz. 1 Ekim 2023’ten itibaren internet haber sitelerine verdiğimiz süre dolacak ve kesinlikle de uzatmayı düşünmüyoruz. Kendimizden eminiz, ne yaptığımızı biliyoruz ve sizlerden de bunu bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

İyi niyetli olan hiçbir yayın organının mağdur edilmeyeceğini belirten Erkılınç, basın kuruluşlarından asgari düzeyde zorunlulukları yerine getirmesini beklendiklerinin altını çizdi.

 

"Tık Avcılığı Peşinde Koşanlarla İşimiz Yok"

Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin asgari ziyaretçi trafik şartları başta olmak üzere bazı maddelerinin esnetilmesinin, internet haber sitelerinin yarıdan fazlası hedefe ulaşmışken gazetecilik mesleğini geri götüreceğini söyleyen Erkılınç, "Gazeteciliğin mesleki anlamda gerilediğini artık meslek duayenleri bile kabul ediyor. Bu Yönetmelik, tüm maddeleri itibarıyla mesleğin başarısını önceliyor ve gazetede kaybedilen gücün internet medyasında yeniden kazanılmasını öngörüyor. Yönetmeliğe dikkatli bakıldığında ‘tık avcılığı’ peşinde koşanlarla işimiz olmadığını net bir şekilde görürsünüz. Üretilen tüm içeriklerde; kaliteyi, özgünlüğü ve kaybettiğimiz mesleki değerleri arıyoruz. Manipülasyonun her türlüsü ile mücadele ediyoruz. Bunu yaparken internet medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz" dedi.

Gazeteciliğin çok zor koşullarda yapıldığını, içeriklerin nice zahmetlerle üretildiğini ifade eden Erkılınç, "Dijital yayıncılıkla birlikte çok zor ürettiğimiz, çok kolay hedef kitleye ulaştırabildiğimiz, birçok alanda tasarruf sağladığımız bir döneme girmiş bulunuyoruz. Üstelik sadece mahallinde muhatap bulan içerikleri, ülkenin hatta dünyanın ilgisine sunuyoruz. Neredeyse 15 yıldır hem kurum olarak hazırlandığımız hem de yayınlarımızı hazırladığımız kazancı yüksek, maliyeti düşük bu fırsatı tepmememiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Toplantının hayırlar getirmesini dileyen Erkılınç, dijital dönüşüm sürecine destek veren kurum yöneticileri ve çalışanlarına teşekkürlerini sundu. Daha sonra Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü, İlan Müdürlüğü, Kontrol Müdürlüğü ve Muhasebe Müdürlüğü’nün görev alanlarına ilişkin bilgilendirme ve sunumlarının yapılacağı eğitim bölümüne geçiş yapıldı. Haber Bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gafur Yıldız’ın Babaannesi Son Yolculuğuna UğurlandıÖnceki Haber

Gafur Yıldız’ın Babaannesi Son Yolculuğu...

Atalay ve Karaüzüm'den Defterdar Kaya Kurşun'a Önemli ZiyaretSonraki Haber

Atalay ve Karaüzüm'den Defterdar Kaya Ku...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar