Güney Kore Ve Sultanhanı Arasında Dostluk Köprüsü İnşa Ediliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Güney Kore Ve Sultanhanı Arasında Dostluk Köprüsü İnşa Ediliyor
Sultanhanı İlçe Belediye Başkanı Fahri Solak Güney Kore ve Türkiye’nin turizm potansiyelini artırmak amacıyla Güney Kore Ankara Büyükelçisi Lee Won Ik’ı ilçeye davet etti. Davet üzerine ilçeye gelen Ik iki ülke turizmi için dünyanın en büyük Güney Kore ve Türk Bayrağı halısı dokunacağını söyledi. 5 Kadın dokumacının gelecek ay başlayacağı dokumanın işleminin, 4 ay süreceği ifade edildi.

Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak tarafından davet edilen Güney Kore Ankara Büyükelçisi Lee Won Ik ile beraberinde gelen Kore Kültür Merkezi Müdürü Kee Houng Park Başkan Solak tarafından karşılandıktan sonra Sultanhanı Kervansarayını ve ilçenin geçim kaynağı olan halı restorasyon ve yapım atölyelerini gezdi.

“Sinerji Oluşturmak İstiyoruz”

Ziyaret ile ilgili bilgilendirme yapan Sultanhanı İlçe Belediye Başkanı Fahri Solak, “Sultanhanı, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük kervansarayının olduğu bir ilçeyiz. Alâeddin Keykubat’tan kalma. Restorasyon çalışmaları bittikten sora kültürel ve sosyal faaliyetlerde burada bulunacağız. Sayın büyükelçimizle önceki görüşmemde bir halı projesi sunduk. Sayın büyükelçimiz bu konuşla çok ilgilendi. Kendilerine ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu kervansarayda biz İpekyolu kültür sanat festivalleri düzenliyorduk. Önümüzdeki yıl şu anda planladığımız dokunmuş halıdan kökboyası ve el yünüyle Sultanhanı Kervansarayımızda dokunmuş en büyük Kore Bayrağı’nı yapacağız. Yanında da olmazsa olmazımız Türk Bayrağımızı dokuyacağız. Burada güzel bir sinerji oluşturmak istiyoruz. Bu proje ilk defa burada yapılacak. Hem Kore Turizmi, hem Türkiye turizmi için çok güzel bir faaliyet olacak. Bu proje yaklaşık 4 ay kadar sürecek. Bir tezgahta 5 kızımız dokuyacak bu halıyı. Önümüzdeki ay bu projeye başlayacağız. Şu ada yünü, ipi hazır. Sadece boyama işlemi ve dokuyucularımız gelecek” dedi.

“Uzak Görünsek De Kore Ve Türkiye Birbirine Yakınlaşıyor”

Büyükelçi Lee Won Ik ise “Öncelikle ben sayın başkanımıza teşekkür ediyorum. Burayı güzelce restore ettiler. Çok muhteşem bir manzara ortaya çıktı. Benim bu güne kadar gittiğim tarihi binalar içerisinde burası gerçekten tarihi çok yaşatan gösterisi çok hoş bir bina burası, çok etkiledi beni. Bu bina vesilesi ile birçok Koreli turistin buraya gelmesi ve İpekyolu hakkında da bilgi edinmesini, ülkeye daha fazla turistin gelmesini bekliyor ve ümit ediyorum.

Burası bilhassa halısıyla çok meşhur. Çok turistimizin buraya gelmesini istiyorum ama öncelikle bu korona vakasının biran önce bitmesini ve daha fazla turistin buraya gelerek 2 ülke arasındaki ilişkilerin artmasını ümit ediyorum. İpekyolu denilen şey esasında Kore’ye kadar gidiyor. Uzak gibi görünüyor ama düşündüğünüz zaman Kore ile Türkiye’yi birbirine yakınlaştıran yakın bir yol olduğunu da söylemek istiyorum” dedi. Haber: Dilek Eyüboğlu


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MERAM Akademi Mühendisleri Hayata HazırlıyorÖnceki Haber

MERAM Akademi Mühendisleri Hayata Hazırl...

Turistleri Taşıyan Otobüs İle Öğrenci Servisi Çarpıştı: 1 Ölü, 35 YaralıSonraki Haber

Turistleri Taşıyan Otobüs İle Öğrenci Se...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar