enerya

“Kısa çalışma ödeneğinde yeni başvuru kabul edilmeyecek”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Kısa çalışma ödeneğinde yeni başvuru kabul edilmeyecek”
Koronavirüs pandemisi sürecinde zorluk yaşayan işçi ve işverenlere yönelik çalışmaları aktaran Aksaray Çalışma ve İş Kurumu  İl Müdürlüğü Kısa Çalışma Ödeneğinin uzatıldığını duyurdu.

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş tarafından yapılan yazılı açıklamada, “22.04.2021 tarih ve 3910 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 01.04.2021-30.06.2021 tarihlerini kapsayacak şekilde Kısa Çalışma Ödeneği üç ay daha uzatılmıştır. Pandeminin ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla uzatılan Kısa Çalışma Ödeneği uzatma döneminde yeni başvuru kabul edilmemektedir” denildi. 

Akkuş şartları hatırlattı

Uzatmanın nisan ve haziran aylarını kapsadığı ifade edilen açıklamada “31.01.2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) işverenleri tarafından Kısa Çalışma Ödeneği başvurusunda bulunulmuş ve daha önce kısa çalışmadan yararlanan işçiler için, azami olarak uygunluk tespitinde belirlenen çalışılmayan süreler kadar bu haktan yararlanılabilir. 3 aylık uzatma için işverenlerden e-Devlet aracılığıyla yeni bir talep alınmayacaktır. 2021 Mart ayında uzatma kapsamında kısa çalışma uygulamasından yararlanan işyerlerinde çalışan işçiler için haftalık çalıştırılmayacak saat bilgisi “0” olarak İŞKUR tarafından otomatik uzatma yapılacaktır. İŞKUR İl Müdürlüğümüz tarafından işverenlerle en seri şekilde irtibata geçilerek ilgili dönemlere ilişkin fiilen çalışılmayan sürelere ilişkin bilgiler talep edilecektir. Covid-19 sebebiyle daha önce işyerinde kısa çalışma uygulayan ancak 2021 Mart ayında kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işverenlerin İŞKUR İl Müdürlüğümüz ile irtibata geçerek gerekli bilgileri vermesi gerekmektedir. Yine normal faaliyetine başladığı için uzatmadan faydalanmak istemeyen veya daha önce uygulanan çalışılmayan süreleri azaltmak isteyen işverenlerimizin bu durumu İŞKUR İl Müdürlüğümüze bildirmeleri gerekmektedir. Aksi halde yapılacak yersiz ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır” ifadelerine yer verildi. Haber: Celil Acar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye 52.sıradaÖnceki Haber

Türkiye 52.sırada

Sokak satıcılarına geçit yokSonraki Haber

Sokak satıcılarına geçit yok

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar