Milletvekili Yaldır, Bakan Uraloğlu'na: Siz Yapamıyorsanız Bırakın Aksaraylı Babayiğitler Yapar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Milletvekili Yaldır, Bakan Uraloğlu'na: Siz Yapamıyorsanız Bırakın Aksaraylı Babayiğitler Yapar
İYİ Parti Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, Bakan Abdulkadir Uraloğlu'na Ulukışla demiryolu ile ilgili, "Hepi topu 80 kilometrelik bir demiryolu hattı bir türlü yapılamadı. Eğer siz yapamıyorsanız 80 kilometrelik bu yolu Aksaray'da yapabilecek babayiğitler vardır" dedi.
Cavit

2024 yılı bütçe görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye devam ediyor. İYİ Parti Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun da katıldığı bütçe görüşmelerinde Aksaray Ulukışla arasında 21 yıldır söz verilen ama bir türlü yapılmayan demiryolu hattını gündeme getirdi.

 

"Siz Yapamıyorsanız Aksaray'da Yapabilecek Babayiğitler Vardır"

Ulaştırma ve Altyapı Plan ve Bütçe görüşmelerinde söz alan İYİ Parti Milletvekili Yaldır, Bakan Uraloğlu'nun gözlerinin içine bakarak, "Mevcut iktidar 21 yıldır Aksaray'a söz veriyor. Hepi topu 80 kilometrelik bir demiryolu hattı bir türlü yapılamadı. Eğer siz yapamıyorsanız 80 kilometrelik bu yolu Aksaray'da yapabilecek babayiğitler vardır" ifadesini kullandı.

 

"21 Yıldır Söz Verilmiş ve Bu Söz Yerine Getirilmiyor"

Yapılacak olan demiryolunun büyük bir bütçeye mal olmayacağını ifade eden Yaldır, "Ulukışla Aksaray Demiryolu, Kanal İstanbul gibi bir bütçeye mal olmayacak. Bu tren yolunun devasa bir bütçe olduğu düşünmüyoruz. Bu noktada dağlar delinmeyecek, deniz üstünden bir çalışma yapılmayacak. Aksaray Ulukışla arası düz bir ova, düz bir alanda 86 kilometrelik bir demiryolu. İlimiz Aksaray'ı dünyaya tanıtacağı kanaatindeyiz. Yani Bakanlığın ve devletimizin içinde bulunduğu durumdan kaynaklı olarak eğer bütçe yetersizliğinden bahsediyorsanız, demiryolu yatırımlarının da yap işlet devret yöntemi ile yapılması mantıklı denilebilir. Çünkü Sayın Bakanım 21 yıldır söz verilmiş ve geldiğimiz noktada ne yazık ki bu söz yerine getirilmiyor" dedi.

 

"Cumhuriyetimizin 100. Yılında Aksaray'a Böyle Bir Proje Yakışır"

Yap işlet devret modeline sıcak bakılmaması ihtimaline de değinen Yaldır, "Aksaray Valiliğinin öncülüğünde hükümet olarak bir talepte bulunursanız Aksaraylı babayiğitler çıkıp bu demiryolunu yapabilecek imkana ve güce sahipler. Yaklaşan Marmara depremiyle uzmanlar her gün uyarılarda bulunuyor. Marmara sanayisinin, deprem riski az olan Anadolu'nun illerine taşınması artık elzem gibi görünüyor. Bu bağlamda Aksaray iline yapılacak demiryoluyla birlikte Marmara'daki sanayicinin Aksaray ilini tercih etmesi çok daha kolay olur diye düşünüyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında Aksaray'a böyle bir proje yakışır. Hükümetimizin de Aksaray'a böyle bir sözü de var" açıklamasında bulundu. Haber: Harun Atalay

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Koçak Uyardı! Destek Almak İsteyen Çiftçiler Bunu Unutmasın!Önceki Haber

Başkan Koçak Uyardı! Destek Almak İsteye...

Başkan Aktürk Açıkladı: 6 Bin 516 Kişi İstihdama Dahil OlduSonraki Haber

Başkan Aktürk Açıkladı: 6 Bin 516 Kişi İ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar