“Şehrimize Kökü Mazide Gözü Atide Vizyonu İle Projeler Kazandırıyoruz”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Şehrimize Kökü Mazide Gözü Atide Vizyonu İle Projeler Kazandırıyoruz”
Aksaray Belediyesi ve Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından restore edilen Pir Ali Sultan Türbesi ve Mescidi, aslına uygun yapısı ile görenleri kendine hayran bırakıyor

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in göreve başlaması ile şehir genelindeki tarihi yapıların restorasyonu çalışmaları kapsamında Pir Ali Sultan Türbesinde restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.

Restorasyon çalışmaları kapsamında Pir Ali Sultan Türbesi'nin mezar taşları ve sandukaları da aslına uygun olarak yeniden onarıldı. Türbenin kubbe ve duvarlarında güçlendirme çalışmaları yapıldı. Türbe yakınlarında bulunan mescitte kubbe ve duvar güçlendirildi. Türbeyi çevreleyen bahçe duvarı yeniden inşa edildi.

“Şehrimize Kökü Mazide Gözü Atide Vizyonu ile Projeler Üretiyoruz”

Şehir genelindeki birçok tarihi yapıyı gün yüzüne çıkardıklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Göreve geldiğimizden bugüne kadar geçen süreç içerisinde Belediyecilik hizmetlerinin sadece yol yapmak veya altyapı yapmaktan ibaret olmadığı anlayışı ile çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu anlayışla kadim şehrimizin tarihinde iz bırakmış şahsiyetlerin yaşadığı mekanları gün yüzüne çıkartarak onların isimlerini gelecek nesillere taşımaya çalışıyoruz. Şehrimize kökü mazide gözü atide vizyonu ile projeler üretiyoruz’’ dedi.

Pîr Ali̇ Sultan Aksarâyî Kimdir?

Anadolu'da yetişmiş din âlimlerinden biri olan Pîr Ali Sultan, 1476 yılında Aksaray'da doğdu. Türbesindeki mezar kitabesine göre asıl adı Bahaeddin Ali'dir. Bayrâmi Melâmiliğine dair kaynaklarda ise adı Alâeddin Ali şeklinde geçer. Talebesi Abdurrahman el-Askeri onun halk arasında Sultan Pir Ali diye tanındığını belirtir. Tasavvufta Melâmiyye yolundan yetişmiş olup, Bıçakçı Ömer Dede’nin halifelerinden Bünyamin Ayâşi'den sonra kutbiyyet makamına geçti ve Aksaray'da irşâd faaliyetlerinde bulundu. Pir Ali Sultan Aksarâyî, tasavvuf ve ilim yolunda üstün derecelere ulaşmış büyük bir sûfîdir. Osmanlı hükümdarı Kânûni Sultan Süleyman İran Seferine çıktığında Pir Ali’yi Aksaray'da ziyaret etti ve onu İstanbul'a davet etti. Ancak Pir Ali Sultan, padişahın bu isteğini geri çevirerek kendi yerine oğlu İsmail Mâşûki'yi payitaht’a gönderdi. Pir Ali Sultan 1539 yılında Aksaray’da vefat etti. Türbesi Taşpazar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Haber Bülteni

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ölümle Burun Buruna GeldilerÖnceki Haber

Ölümle Burun Buruna Geldiler

Bakın Aksaray’da Kaç Araç VarSonraki Haber

Bakın Aksaray’da Kaç Araç Var

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar