enerya

T.C. Aksaray 1. (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
T.C. Aksaray 1. (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu

Dosya no: 2021/2 Satış

Taşınmazın Açık Artırma İlanı

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Özellikleri: Satış konusu Aksaray ili, Merkez, Ereğli Kapı Mah. bulunan 2355 ada 3 nolu parsel tapu kayıtlarına göre arsa vasfında, 1371 m² olup, taşınmaz parsel üzerinde herhangi bir muhdesat olmayıp parsel boştur. Taşınmaz parsel mevcut imar durumuna göre konut sahasında ayrık nizam 8 kata müsaadeli olup, 7 metrelik ve 10 metrelik imar yollarına cepheli köşe başı parsel konumunda bulunmaktadır. Taşınmaz parsel mevki olarak Hasandağı polis karakoluna 110 m. Muzaffer Çakır semt polikliniğine 195 m. Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu lisesine 180 m. ve Alparslan Türkeş bulvarına 300 m. mesafede bulunmaktadır. 4129 sk. 30 m, 4132 sk. 30 m. 4153 sk. 60 m. mesafede bulunmaktadır. Taşınmazın ulaşım sıkıntısı bulunmamaktadır. Elektrik, su, ptt, kanalizasyon gibi bütün alt yapı hizmetleri tamamlanmıştır. Topoğrafik olarak düz bir yapıya sahiptir. Eğitim, sağlık kurumları, cami ve alışveriş merkezlerine yakındır. Çevrede yapılaşma oldukça yoğundur.

Yüzölçümü                 : 1.371 m2

Kıymeti                      : 2.742.000,00 TL

KDV Oranı                : %18

İmar Durumu             : Var, Yola Mesafesi 5 m, Saçak seviyesi 24,5 m, Kat sayısı 8, İnşaat tarzı

 Ayrık Nizam - Toplam İnşaat Alanı 2742 m²

1. Satış Günü              : 29/07/2021 günü 14:00 - 14:05 arası

2. Satış Günü              : 24/08/2021 günü 14:00 - 14:05 arası

Satış Yeri                   : Mezat Salonu - Hacı Hasanlı Mah. 707 sk. Aksaray Adliyesi Ek Hizmet

                                     Binası Kat 3 AKSARAY

Satış şartları:

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2021/2 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)

(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İntihar etmek isteyen genci polis ikna ettiÖnceki Haber

İntihar etmek isteyen genci polis ikna e...

Aksaray Orman İşletme Müdürlüğü Aksaray Orman İşletme Şefliği B Tipi Yeni Yol Yapımı İşiSonraki Haber

Aksaray Orman İşletme Müdürlüğü Aksaray...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar