Sedir Kebap

Yüksek Kilise görkemli duruşuyla kış mevsiminde de büyülüyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yüksek Kilise görkemli duruşuyla kış mevsiminde de büyülüyor
1800’lü yıllarda Rumlar tarafından Rahipler Okulu olarak yaptırılan Yüksek Kilise görkemli duruşuyla kış mevsiminde de ziyaretçilerini büyülüyor.

Aksaray’ın Güzelyurt İlçesinde 1800’lü yıllarda Rumlar tarafından Rahipler Okulu olarak yaptırılan Yüksek Kilise kış mevsiminde de görkemli duruşuyla ziyaretçilerini büyülüyor. Diğer adıyla Analipsis Tepesi olarak da bilinen kilise, Osmanlı’nın 1800’lü yıllarda Rumlara tanıdığı dini özgürlük çerçevesinde yaptırılmış Yüksek Kilise dik kayalar üzerine taş oymadan inşa edildi. İçinde Bizans döneminden kalma bir şapelin bulunduğu yüksek kayanın tepesinde görkemiyle günümüzde ziyaretçilerini büyüleyen Yüksek Kilise kış mevsiminde de hemen arkasında bulunan Güzelyurt Gölet’i ile eşsiz bir manzara sahneliyor. Tunç ve Demir Çağına ait Kalkolitik yerleşmeler ile Hitit, Roma ve sonraki uygarlıklara ait izlerin görüldüğü Yüksek Kilise içerisinde bir su toplama deposu ve toplantı yeri bulunuyor.

Aksaray’ın tarih ve kültürel açıdan çok önemli bir kent olduğuna dikkat çeken Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Yüksek Kilise’nin kış mevsiminde de sanatsal görüntüler ortaya çıkarttığını kaydetti. Kentin her bir köşesinde önemli tarihin barındığına değinen Vali Aydoğdu, “Aksaray Turizm açısından ve kültürel miras açısından çok önemli bir yer. Aksaray hem turizm hem kültür açısından bir tarihi miras. Yüksel Kilise de 1800’lerin sonunda Rum’lar tarafından Rahipler Okulu olarak yapılmış. Biliyorsunuz Osmanlı o zaman Rumlara bir özgürlük alanı tanımak için bu kilisenin yapılmasına izin veriyor. Buralar hem yaz ayları, hem de kış aylarında çok güzel sanatsal görüntüler ortaya çıkarıyor. Aksaray’ın en güzel taraflarından birisi de güneş ışınlarının ve güneşin battığı anların en güzel göründüğü illerden birisinin olması. Yüksek Kilisemizi inşallah bu yıl aslına uygun bir şekilde restorasyonunu yaparsak ziyaretçilerimizin daha çok geldiği ve orada tarihi havayı teneffüs edeceği bir yer haline gelecek. Aksaray’ımız kültürel ve tarihi dokularıyla gelecek kuşaklara çok güzel miraslar bırakacağını düşünüyorum” dedi. Haber: Harun Atalay


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aksaray jandarması detektör Sala ile uygulamadaÖnceki Haber

Aksaray jandarması detektör Sala ile uyg...

Vali Aydoğdu'nun denetiminde vatandaşlar gülümsettiSonraki Haber

Vali Aydoğdu'nun denetiminde vatandaşlar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar