Saffet Çalışkan

Saffet Çalışkan

Mail: saffetsgk68@gmail.com

İşçi Ve İşverenleri İlgilendiren Bazı Soru Ve Cevapları

 Sevgili okuyucularımız bu hafta gerek işçi gerekse işverenlerimiz yakından ilgilendiren 5 soruya cevap vermek istiyorum. Böylelikle bu hususu daha iyi açıklama imkânı da bulmuş olacağımızı düşünüyorum. Şimdi sorularımıza geçelim müsaadenizle;

Soru-1- İşten Ayrıldığımda İşsizlik Maaşı İçin Bir Başvuru Süresi Var Mıdır?

C-1 İşsizlik maaşı için işten ayrıldığınız tarihi izleyen 30 gün içinde şahsen veya e-Devlet uygulamasından başvurmayı ihmal etmeyin. Mücbir sebepler dışında 30 gün içinde başvurmazsanız, geciktiğiniz süreler işsizlik maaşından düşülür.

Soru-2 Kısmi Süreli Çalışan Bir İşçi İle Uzman/Usta Öğreticinin SGK Prim Günü Nasıl Hesaplanıyor?

C-2- Kısmi süreli çalışan işçi ile uzman/usta öğreticinin SGK prim günü farklı hesaplanır. Örnek-Kısmi süreli sözleşmeyle ayda 50 saat karşılığı brüt 3.000 TL ücrete hak kazanan -İşçinin SGK günü 50/7,5 = 6,66= 7 gün -Usta öğreticinin SGK günü 3.000/119,25=25,15 = 25 gün olarak bildirilecektir.

Soru-3 Kıdem Tazminatının Hesabında İşçinin Aynı İş Veren Yanında Daha Önce Çalıştığı Süreler Birleştirilirmiş Bir Şartı Var Mıdır?

C-3-Kıdem tazminatına esas sürelerin hesabında işçinin aynı işveren yanında daha önce çalıştığı süreleri de birleştirilir. Ancak daha önceki sürelerin kıdem tazminatının hesabında dikkate alınabilmesi için hizmet akdinin kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona ermiş olması gerekir.

Soru-4 Engelli Çocuğumdan Dolayı Hem Evde Bakım Parası Hemde 2022 Sayılı Kanuna Göre Engelli Maaşı Alıyorum. Sigortalı Günü Doldu Yaşımı Bekliyorum. Emekli Olduğum Zaman Engelli Çocuğum İçin Aldığım Bu Aylıklar Ne Olacak Kesilir Mi?

C-4 Geneli ilgilendiren bu soruyu da cevaplayıp bu haftaki yazımızı bitirmek istiyorum. Evde bakım maaşı alabilmek için engelli bireyin yaşadığı hanede kişi başına düşen aylık gelir miktarının asgari ücretin net tutarının üçte ikisinden az olması gerekiyor. Dolayısıyla emekli aylığı bağlandıktan sonra 2021 yılına münhasıran hane içinde kişi başına düşen aylık gelir miktarınız 1.705,06 TL’nin altında kalırsa engelli çocuğunuzdan dolayı aldığınız evde bakım maaşınız devam eder, aksi halde yani hane içindeki kişi başına düşen gelir miktarınız 1.705,06 TL’nin üzerine çıkarsa kesilir. 2022 engelli aylığına geldiğimizde, engelli çocuğunuzun 18 yaşından küçük veya büyük olduğunu belirtmemişsiniz. 2022 engelli aylığında;

-Çocuğunuz 18 yaşından büyük ise muhtaçlık durumuna bakılır. Bu durumda emeklilik sonrası hane içinde kişi başına düşen gelir miktarınız asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa (2021 yılı itibariyle aylık 852,53 TL’nin altında kalırsa) 2022 engelli aylığı devam eder, aksi halde kesilir.

-Çocuğunuz 18 yaşından küçük ise bakmakla yükümlü olunan kişilerin nafaka bağlanmamış veya SGK’dan gelir veya aylık almıyor ya da sigortalı olarak çalışmıyor yahut tüm bu şartlar sağlanmış olsa bile hane içinde kişi başına düşen gelir miktarının 2021 yılı itibariyle aylık 852,53 TL’nin altında kalması gerekiyor. Bu şartlar dâhilinde emekli olmanız halinde emekli olduğunuz tarihi izleyen ödeme dönemi başından itibaren 2022 engelli aylığı kesilecektir. Sevgili okuyucularımız çok sorulan isteğe bağlı sigortalılıkta da kısaca bahsederek bu haftaki yazımı tamamlamak istiyorum. İsteğe bağlı sigorta, kişileri isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle hem genel sağlık sigortasından faydalanması hem de emekli olabilmelerini sağlayan sigorta türdür. Şu şartları taşıyanlar, isteğe bağlı sigortalı olabilir. Türkiye de ikamet edenler ile Türkiye de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarından; zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan Türk vatandaşları Sigortalı çalışmakla birlikte ay içinde 30 günden az veya tam gün çalışmayanlar Malullük veya yaşlılık aylığı almayanlar 18 yaşını doldurmuş olanlar.

Sevgili okuyucularımız Aksaray’daki emeklilik ofisimizde sosyal güvenlikle ilgili sorularınıza yardımcı olunmakta, yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın ülkemizden emekli olmaları konusunda yurt dışı borçlanmalarında yardımcı olunmaktadır. İrtibat telefonu 0 532 541 02 70. Gelecek hafta yeni konularda buluşmak üzere hoşça kalın efendim. Kurban bayramınızı tebrik ediyor, hepinize sağlıklı ve huzurlu bayramlar diliyorum.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar