Mustafa Ünalan

Mustafa Ünalan

Mail: mustafaunalan@hotmail.com

Politik Vaviyen

Siyaset, en yüksek toplumsal iyiyi gerçekleştirme ve insan mutluluğuna hizmet sanatıdır. Bu açıdan siyasetin, halkın güvenliğini sağlama, adaleti tesis etme ve yaygınlaştırma, üretimi ve adil bölüşümü sağlama, sağlık ve eğitim gibi hizmetlerini geliştirme ve toplumsal barışı tesis etme gibi önemli sorun alanlarıyla bağları vardır. Demokratik toplumlarda siyasal partiler, toplumsal iyi ve mutlulukla yakından ilişkili olan söz konusu sorun alanlarıyla ilgili projeler geliştirirler ve halkı demokratik propaganda araçlarını kullanarak bu doğrultuda ikna etmeye çalışırlar.

 

Politik Vaviyen

Elektrik akımını farklı noktalardan kesebilen açılabilen duylara vaviyen anahtar deniyor, malum. Örneğin merdivenin başında basarak açtığınız ışığı üst kattaki vaviyen anahtara basınca kapatabiliyorsunuz [veya tersi]. Kılıçdaroğlu ilk turdan sonra –panikle-kızgın ve gergin klavyedeki tüm tuşlara birden basmaya başlayınca işlemci kasılmaya başladı çevresi ve toplumu da kastı. Ama şimdi başka bir hata daha yapıyor. Hatay Defne hastanesi iftira algısı gibi, deprem bölgesi oyu sonuncu yardımları başa kalkarak depremzedeyi incitmek gibi, RTE Hatay’da oy çıkmayınca kendisine yatırımları hastaneyi durdurun demedi yakışmazda devlet adamlığına, önceleri de İstanbul hava limanı için çamur batak dediniz, TOGG için fabrika araba nerde dediniz, siz ne yapamaz olmaz dediniz ise RTE Reis tümünü yaptı, siz yattınız RTE çalıştı 20 yıldır, yinede yaklaşık aynı oyu aldınız fakat RTE reis halka hiç kızmadı küsmedi söğmedi aşağılamadı ise devlet adamlığına kim yakışıyor? Kazanamayınca İstanbul Ankara belediye seçimlerinde çirkinleşmedi, dün kaftancı oğlu AKP binasına çelenk koydu çirkinleşti, seçimi kaybedikçe çirkinleşmek halkın kabul edeceği bir şey değil.

Bay Kemal’dan yeni hata; Seçimi kazanmak  için HDP, LGBT, PKK’ Batı nın desteğinin yeterli olmadığını görünce Bay kemal milliyetçi seçmene yöneldi ve milliyetçilerin bulunduğu odadaki ışığı açmaya çalışıyor, mesela 7Dİ ARTI İKİ millet ittifakının tüm konuşanları meydanlarda milliyetçi oylar için, kahrolsun terör diyorlar da hiç biri kahrolsun PKK diyebiliyor mu?  HDP de PKK nın Türkiye’deki siyasi ayağı diyebiliyor mu? Meydanda konuşan Bay Kemalcılar? Örnek Amerika da,  batıda teröre karşıyız diyor, fakat terör örgütleri ve PKK nın tüm silahını mermisini de Amerika batı vererek terörü destekliyor,  tır tır silah vermiyor mu? PKK HDP yandaşlarını desteklemiyor mu? Bu manada Bay Kemal, 7 ARTI İKİ Zillet ittifakının Amerika’dan batıdan farkı ne? Bay Kemal ve diğer konuşanları Terör örgütleri diyor, PKK terör örgütü HDP siyasi kolu diyemiyor, araya mesafe koyamıyor, ortağına toz kondurmuyor, özeklik veriyor, Demirtaşı çıkaracağız, içerdeki FETO’culara mağdur, dışardakilerine de kahraman ilan ediyor, onlara kanun tanımayanlara her türlü söz veriyor, sana söz Bay Kemal sözü diyor. Bunu bilen bilinçli milli milliyetçi Atatürkçü seçmen bunu oyunu yutar mı? Ümit Özdağı da yutmaz, HDP’li seçmen de yutmaz, Gittiği her yeri karıştıran Ümit Özdağın Bay Kemal’e katılımı, HDP ile Bay Kemalın arasını açtı, kafalar da karıştı, yani Kürt seçmenlerin bulunduğu yan odadaki ışık söndü, güya milliyetçi ışık yaktı Bay Kemal Ümit Özdağ ile. Bay kemalin İşi gerçekten çok zor, çünkü seçimi kaybettiğinde bu sefer sadece seçimi değil genel başkanlığı da kaybedebilir.  Onu kurtaracak yegâne seçenek CB seçimini kazanmasıdır, eğer kazanırsa zaferi yılarca anlatılacak bir muzaffer komutan ilan edilecek, kaybederse –siyaseten- idam edilecek. İlk turda Erdoğan’a oy veren seçmen rehavete kapılmaz ve sandığa giderse önümüzdeki Pazar akşamı seyir var! ERDOĞAN’IN.

 

İkinci Turdaki Avantajları Ve Riskleri

14 Mayıs seçimlerinde Cumhur ittifakı 323, Millet ittifakı 212, HDP&YSP 65 milletvekili kazanırken, Erdoğan %49,52, Kılıçdaroğlu %44,88, Oğan %5,17 ve İnce %0,43 oy aldı. CUMHUR İTTİFAKI nın başarısı Kemal ve Maralin  parlamenter sisteme geçiş vaadi çöpe gittiği gibi , CUMHUR  ittifakı nın 323 vekille tüm kozlar eline alması , CUMHUR’dan izinsiz habersiz kuş bile uçamaz mecliste,Bay kemal yüzde bir umut ile seçilse bile eli kolu bağlı oturacak koltuğunda,buda en fazla  ne kadar sürecek ?şimdiden her ortaktan ve dışarı da kalan milliyetçi Atatürkçüler CHP li ağır toplar  bu kumpasın hesabını sorarlar en azından bay Kemala küserler. Yani Erdoğan ikinci tura büyük bir avantajla giriyor. Erdoğan bu avantajlarını iyi kullanabilirse başkanlığı garantileyeceği gibi –kendi adına girdiği siyasi final niteliğindeki bu son seçiminde- tarihi bir rekora imza da atabilir. Ancak Erdoğan’ın tüm bu avantajları aynı zamanda büyük bir risk de barındırıyor; rehavet riski.

 

Dikkat!

 RTE Reise CB için rehavete kapılmadan fire vermeden sandığa gidip oyumuzu ver ki vaat ettiğim yüz yıl projesini yarım kalan yatırımları, verdiğim tüm sözleri yerine getireyim, Türk halkına ve kendime yakışan finali yapayım son Cumhurbaşkanı olarak. Son kez oylarımız ile CUMHUR ittifakı adayı RTE sahip çık ki! Eksikleri olan savunma sanayimiz, TCG ANADOLU Kızılelma, tank top füze gibi binlerce yerli milli savunma sanayimiz tamam olsun. Deprem bölgesi ve tüm şehirlerimiz de kentsel dönüşüm tamamlansın, başlattığım yatırımları verdiğim sözleri tutayım. Sonumuz Suriye Afganistan Libya Lübnan Ukrayna gibi olmasın, emperyalist Siyonist küresel haçlı batı ve maşaları PKK FETO gibi VS sevinmesin. 28 Mayıs’taki ikinci tur seçimin de 14 Mayısta olduğu gibi suhuletle geçmesini ve hayırlı sonuçlarla neticelenmesini diliyorum bende.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar