Harun Atalay

Harun Atalay

Mail: atalay.ekspres@gmail.com

Romanya’daki Uç Beylerimize Helal Olsun

Balkanların ve Doğu Avrupa’nın parlayan yıldızı Romanya’ya kısa bir ziyaretimiz oldu.

Romanya’da Türkçe yayın yapan Gazete Balkan’ın İmtiyaz Sahibi Hamdi Yılmaz’ın organize ettiği ve bu yıl 15. düzenlenen “Başarılı Türk Firmaları Ödül Törenine” katılım sağlayarak programın sunumunu gerçekleştirdik.

Romanya’yı birçoğumuz yakından biliriz. Çok değil 30 yıl öncesini hatırlayanlar Romanya için çokta iç açıcı cümleler kuramazdı.

1989 yılında ülkede yaşanan darbenin ve Çavuşesku’nun idam edilmesinin ardından Romanya halkının, ülkedeki yaşanan ekonomik zorluklarla birlikte çok zor yıllar geçirdiğini yakın tarihi bilenenler hatırlar.

İşte tam da bu yıllarda, 90’ların başında Romanya’ya o ya da bu nedenlerle giden Türk iş insanları son 38 yılda Romanya’nın birçok bölgesinde muhteşem başarı hikâyeleri yazmışlar.

Düşünün; 2021 yılında Romanya’da yaşayan Türk firmaları ve iş insanları 5 Milyar Euroluk bir ticari hacme ulaşmış.

Avrupa Birliğine kısmen kabul edilen Romanya’da başarılı Türk girişimciler birçok sektörde söz sahibi olmuşlar.

Canlar, Avrupa’da başta Almanya olmak üzere dünyanın her kıtasında binlerce başarılı Türk insanı ve firmaları var diye düşünüyor olabilirsiniz.

Romanya’yı özel kılan başka sebepler var.

En zor zamanlarında, bırakın kimsenin yatırım yapmayı düşünmesini tatile bile gitmeyi düşünmediği bir dönemde, bizim çılgın Türkler Romanya’da düşmüşler ekmeğin peşine.

Gelinen noktada Romanya’da yaşayan Türk İş İnsanları Türkiye ile yakın ilişikleri içinde olan Romanya ile köprü olmuş. Birçok Türk iş insanı Ülkemizden Romanya’ya Milyonlarca Euroluk ithalat ve ihracat yapıyor.

Ecdadımızın 400 yılı aşkın hüküm sürdüğü bu topraklarda torunları, Romanya’nın ve ülkemizin ticaretine çok büyük katkı sağlıyor.

Diğer taraftan Romen halkı Türkleri ve Türk iş insanlarının ürünlerinden ve çalışkanlığından çok memnunlar.

Romenler Türklere diğer birçok ülke halklarından daha yakın ve samimi.

Türkleri çok seviyorlar.

Ülke, Balkanların ve Avrupa’nın tarım deposu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Ayrıca Romanya yönetimi, ülkesine yatırım yapacak tüm Türk firmalara ya da kişisel yatırımcılara güzel imkânlar da sunuyor.

Romanya’da 5 günlük kısa ziyaretimizde ben ve meslektaşlarım Nazmi Çalışkan ve Kemal Onur Atalay birçok zorlukları aşarak, birbirinden başarılı işlere imza atan Türk İş insanlarının başarı hikâyelerini dinledikçe çok gururlandık.

Türk iş insanlarımızın bu kadar başarılı olmasının ardında Güçlü bir Türkiye’nin olması da ayrı bir başarı hikâyesi.

Bugün birçok firma Romanya’da şirket kurabiliyor, iş ve istihdam sağlıyorsa devletimizin ve Romanya’daki Elçiliğimizin çalışanlarının da katkısı çok büyük.

Ödül törenini düzenleyen meslek üstadımız Hamdi Yılmaz’a böylesi önemli bir geceye destek olan Romanya’daki Türk iş İnsanlarına, bizi böylesi uluslararası bir programa davet eden ve yoğun iş tempolarına rağmen muhteşem bir ev sahipliği ile ağırlayan Murat Özge’ye, Mehmet Aslan’a, Ercan Çömlekçi’ye ve bu programa katılmamız için bizleri cesaretlendiren, maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Ağaların Ağası Veysel Balcı’ya sonsuz teşekkürler. 

Romanya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ülkemizi de düşünerek muazzam başarılara imza atan tüm uç beylerimize helal olsun.

Gururumuzsunuz.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar