Canlıyken Pişirilmeleri Yasaklanacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Canlıyken Pişirilmeleri Yasaklanacak
İngiliz hükümeti tarafından yaptırılan yeni bir çalışma, ahtapot yengeç, ıstakoz ve benzeri hayvanların insanlar gibi acı çekebildiğini gösterdi. Ülkedeki, yeni hayvan refahı yasa tasarısı kapsamında bu türlerin canlıyken pişirilmesinin yasaklanması teklif edildi. İngiltere’de hükümet tarafından yaptırılan bir çalışmada, ahtapotlar, yengeçler ve ıstakozların acı duyarlılığa sahip olduğu ortaya çıkarıldı. İngiliz hükümeti, bu canlıları yeni hayvan refahı yasaları uyarınca koruma altına alacağını duyurdu.

Buna göre, yenilen bu hayvanlar canlıyken pişirelemeyecek, kaynar suya ya da kızgın yağa atılamayacak.

300 Araştırma İncelendi

London School of Economics'teki uzmanlar tarafından hazırlanan rapor, hayvanların duyarlılığına dair kanıtlar bulmak için 300 bilimsel çalışmayı inceledi. Çalışmada kafadan bacaklıların (ahtapot, kalamar ve mürekkep balığı gibi) ve dekapodların (yengeç, ıstakoz ve kerevit gibi) acıya duyarlı olarak ele alınması gerektiği sonucuna varıldı. Bununla birlikte omurgalı hayvanlar, halihazırda İngiltere’de tartışılmakta olan yeni hayvan refahı mevzuatında duyarlı olarak sınıflandırıldı. Hayvan Refahı Bakanı Lord Zac Goldsmith konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Hayvan Refahı Duyarlılığı Yasası, yeni yasalar geliştirilirken hayvan haklarının doğru bir şekilde göz önünde bulundurulması adına çok önemli bir güvence sağlıyor. Bilim, artık dekapodların ve kafadan bacaklıların acı hissedebildiğini ve bu nedenle bu hayati yasanın kapsamına girmelerinin doğru olduğunu gösteriyor” dedi.

Henüz Yasalaşmadı

Diğer taraftan henüz yasalaşmayan hayvan hakları tasarısı uyarınca, hükümet kararlarının duyarlı hayvanların refahını ne kadar iyi dikkate aldığına dair raporlar yayınlayacak bir Hayvan Duyarlılık Komitesi kuracak.

Farklı Yollar Kullanıldı

London School of Economics’teki bilim insanları tarafından hazırlanan çalışmada, hayvanların acı duyarlılığını ölçmek için;  öğrenme yeteneği, ağrı reseptörlerine sahip olma, ağrı reseptörleri ve belirli beyin bölgeleri arasındaki bağlantılar, anesteziklere veya analjeziklere tepki de dahil olmak üzere sekiz farklı yol kullanıldı. Ardından, ahtapotlarda "çok güçlü" ve çoğu yengeçte "güçlü"  duyarlılık işaretleri bulundu. Haber Merkezi

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ziraat Odası Başkanı Koçak “Tarlaları Boş Bırakmayın!”Önceki Haber

Ziraat Odası Başkanı Koçak “Tarlaları Bo...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erken Seçim OlmayacakSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erken Seçim Olmay...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar