Emekli Vatandaş: "Oyumuzu Alıyorlar Tekme Vuruyorlar"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Emekli maaşlarına zam kapıda. Aksaraylı vatandaşlara “Sizce en düşük emekli maaşı ne kadar olmalı?” sorusunu sorduk. Genel olarak emekliler geçinemediğini söylerken, emekli maaşının da 20 bin olması gerektiğini söyledi.

 

Aksaraylı emeklilere, emekli maaşlarına yapılacak zam öncesinde Anadolu Ekspres ve Ekspo TV olarak mikrofon uzattık. Emekliler genel olarak hayat pahalılığından yakınırken, rahat bir geçim için en azından en düşük emekli maaşının 20 bin lira olması gerektiğini söyledi.

“Oyumuzu Alıyor Popomuza Bir Tekme Vuruyor” 

Aksaray’da yaşayan Harun Karaman isimli bir emekli vatandaş, “11.500 emekli maaş alıyorum, 3500 kira veriyorum kaldı 8 bin lira. İki kişiyim biri yengen biri ben. Ayın beşinde ben yiyorum, buralarda ben harcıyorum haydut gibi sigara içiyorum, çay, kahve kaldı 3000 lira. Bana 20.000 lira lazım. Reise söylüyorum 20.000 lira yaparsa bana maaş yeter, ya kiramı versin fazladan maaşın dışında ya da maaşımı 20.000 lira yapsın. Oyumuzu alıyor popomuza bir tekme vuruyor, ‘Hadi gidin yavrum nereye giderseniz” ifadelerini kullandı.  

“Ben Geçinemiyorum, Açlıktan Ölüyorum Arkadaş”

Emeklinin açlıktan öldüğünü söyleyen Seyfullah Gültekin isimli başka bir vatandaş ise “Emekliye zam, nerede zam? Ben zam görmüyorum ki biz açlıktan ölüyoruz kardeş. Kendilerine geldi mi 50.000 lira, 60.000 lira zam yapıyorlar, bize 1000 lira 1500 lira zam yapıyorlar. Vermeden aldılar, akaryakıta zam, A’dan Z’ye zam. Neresinde yani zam bizim maaşlar nerede, bana göstersene! Sigaraya yüzde 38 zam. Ben geçinemiyorum ben açlıktan ölüyorum arkadaş.

En düşük emekli maaşı 20.000 TL'nin altında olmaması lazım. Benim evim kira değil; kirada olan bir arkadaşın Aksaray'da en kötü ev 8.000-10.000 lira artı 1.000 lira da buna ev interneti telefonu gider 9.000 lira. 8.000 lirayla nasıl geçineceğiz ya? Daha elektriği, suyu, mutfak masrafı, doğal gazı yok. O yok bu yok nereye yetireceksin? Hadi bir de öğrenci varsa? Öğrenciye günlük 20 lira versen almaz 50 lira versen seni gocundurur” açıklamasını yaptı.

“Emekli Maaşı Senin Oturduğun Evin Kirasına Yetmiyor”

Emekli maaşının en düşük 20 bin lira olması gerektiğini ifade eden Abbas Kılıç da “En düşük 20 bin lira olması lazım. Ne alınıyor ki şimdi? Emekli maaşı senin oturduğun evin kirasına yetmiyor. Vallahi ne düşüneceğiz şimdi memleketi yediler bitirdiler. Verecekleri bir şey yok ki, veremezler yani" sözlerini kullandı. 

“Kardeşim Bir Denetleyin Ya! Bir Denetleme Yapın”

Mehmet Şimşek adlı bir emekli ise “Ben de emekliyim evet yetiremiyoruz, nasıl yetiremiyoruz? Sağolsun bizim buradaki esnaflar var ya daha devlet bize zam vermeden kendileri zam yapıyor. Şimdi burada ben Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, Sayın Valimize sesleniyorum, Sayın Zabıta Müdürlerine sesleniyorum, hepsine sesleniyorum. Kardeşim bir denetleyin ya! Bir denetleme yapın. Kim rast gelirse burada bir çorba 50 lira öbür tarafta 100 lira bir tarafta 150 lira. Burada devlet yok hepsi bu. Denetlenmiyor, denetlense biz zam istemiyoruz. 

Biri evi 5.000 liraya veriyor, biri 10.000 liraya veriyor, biri 15.000 liraya veriyor. Nasıl olacak bu? Bu baştakiler eğer bilmiyorlarsa ben bir fikir vereyim, Sayın Cumhurbaşkanımız valileri, kaymakamları, emniyet amirlerini, belediye başkanlarını toplayacak; bunlara baskı yapacak. Herkes rastgele fiyat artıramaz tamam mı kardeşim? Ben bunu satarım demeyeceksin. Ben vatandaşlarımıza sesleniyorum çay da içsen faturanı al, vergimiz devletimize kesilsin. Bunu da söylüyorum. Bütün suç bu, isterse valiler beni çağırsınlar. Suçlu validir, suçlu kaymakamdır, suçlu emniyet amiridir, suçlu cumhurbaşkanıdır, milletvekilidir ve hepsidir” ifadelerine yer verdi. 

“Önce Yolsuzlukları Önlesinler Sonra Halkımız Rahatlar”

Arif Çökez adlı bir başka vatandaş ise “11 gün 11 ay çalıştım devlet işinde. Aldığım 10 liraydı şu an 13.500 lira alıyorum, çalıştığım iş gücüne göre 25.000 lira almam lazım. O yüzden yani çoğu arkadaşlarımız yazık vatandaşlarımız kiracı, öğrenci okutuyor, okutamayanlar ne yapsın? Perişan olurlar. Milletvekillerimiz kendileri alıyor bizlere vermiyorlar. O yüzden hizmet bekliyoruz yani bizler. Onun için yazık çoğu kardeşlerimin dediği gibi dokunuyor yani. Şu anda ben de çocuk okutuyorum.  En az kardeşim tabana göre çalışma iş gücüne göre 25.000 lira olması lazım. Bu kirada oturan vatandaşlarımız, ben de kirada otursam 25-30'dan aşağı bana da yetmez. Hayat pahalı önce şu yolsuzlukları bir önlesinler ondan sonra halkımız rahatlar. Hele bir de şu yabancılar tamamen boşaldıktan sonra daha iyi olur yani" açıklamasında bulundu. Özel Haber: Kemal Onur Atalay


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“25 Milyon İnsan Sudan’da Yaşamına Devam Edebilmek İçin İnsani Yardıma Muhtaç”Önceki Haber

“25 Milyon İnsan Sudan’da Yaşamına Devam...

Aksarayspor'un Yeni Yönetimi Belli OlduSonraki Haber

Aksarayspor'un Yeni Yönetimi Belli Oldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar