Finlandiya ve İsveç  İle İmzalanan Mutabakatta Dikkat çeken 9. Madde! NATO Ülkeleri, Teröristlere Dar Gelecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Finlandiya ve İsveç  İle İmzalanan Mutabakatta Dikkat çeken 9. Madde! NATO Ülkeleri, Teröristlere Dar Gelecek
Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan mutabakatla, NATO üyesi olmak için başvuruda bulunan iki ülke Türkiye'nin şartlarını yerine getirme sözü verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Diplomatik bir zaferdir" sözleriyle anlattığı mutabakatın en dikkat çeken noktalarından biri ise 9. madde oldu. 9. maddeye göre bu ülkeler PKK ve FETÖ üyelerine göz açtırmayacak, denetim için Türkiye'nin de dahil olduğu bir ortak mekanizma kurulacak.

Bu mekanizmaya NATO ülkeleri de dahil edilecek. Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Anderson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in katıldığı dörtlü görüşmenin ardından Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında "Üçlü Memorandum" imzalandı.

Türkiye'ye Söz Verdiler

Finlandiya ve İsveç, PYD/ YPG ve Türkiye'de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaklarını taahhüt ederken, "Türkiye, Finlandiya ve İsveç aralarında artık hiçbir milli silah ambargosu bulunmadığını teyit ederler. İsveç, NATO müttefiklerine yönelik olarak silah ihracatına ilişkin milli mevzuatını tadil etmektedir" ifadesi kullanıldı.

Denetleme İçin 3 Ülke Arasında Ortak Daimi Mekanizma Kurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Şüphesiz bu muhtıra zorlu müzakere sürecinden sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir." sözleri sonrası gözler, mutabakatın en dikkat çeken maddelerinden birine çevrildi. İsveç ve Finlandiya, PKK/YPG ve FETÖ'nün ülkelerindeki faaliyetlerine izin vermeyeceğini taahhüt ederken, 9'uncu maddeye göre, bunun denetlenmesi için Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında Ortak Daimî Mekanizma tesis edilecek. Kurulacak mekanizmada, üç ülkenin Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları ile istihbarat örgütleri müşterek çalışarak sürecin işleyişini denetleyecek. Ortak mekanizma diğer NATO ve AB üyesi ülkelerin katılımına da açık olacak.

Teröristler İçin Çember Daralacak

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre bu kapsamda Türkiye'nin yeni bir girişim başlatarak, önümüzdeki günlerde başta ABD, İngiltere, Fransa, Belçika ve Almanya olmak üzere diğer AB ve NATO üyesi devletlere, Daimî Ortak Mekanizmaya katılmaları yönünde teklif götüreceği bildirildi. Diplomatik kaynaklar, mekanizmaya diğer AB ve NATO üyesi devletlerin de dâhil olması ile birlikte, batılı ülkelerin artık terör örgütleri PKK/YPG ve FETÖ için güvenli liman olmaktan çıkacağına dikkat çekti. Haber Bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
 Selde Hayatını Kaybeden Genç Kızın Son Sözleri! Annesini Arayıp "Boğazıma Kadar Suyun İçindeyim" DemişÖnceki Haber

 Selde Hayatını Kaybeden Genç Kızın Son...

Alt Yapı Çalışmaları 11 Mahallede SürüyorSonraki Haber

Alt Yapı Çalışmaları 11 Mahallede Sürüyo...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar