Hububat Alım Fiyatı Açıklandı, Çiftçinin Umudu Gelecek Yıla Kaldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hububat Alım Fiyatı Açıklandı, Çiftçinin Umudu Gelecek Yıla Kaldı
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2024 hububat alım fiyatları ve fark ödemesi destekleri açıklandı.

 Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Mahsulleri Ofisi 2024 hububat alım fiyat ve fark ödeme desteklerinin miktarlarını açıkladı. Açıklanan oranlar üreticiyi pek de memnun etmezken, şimdi de gözler ödemelerin ne zaman yapılacağına çevrildi.

Buğday Alım Fiyatı Açıklandı

2024 ekmeklik buğday alım fiyatı ton başına 9 bin 250 lira, makarnalık buğday ton başına 10 bin lira, arpa alım fiyatı ise ton başına 7 bin 250 lira olarak açıklandı. 

“Üretici Fark Ödemesini Hasattan Neredeyse Bir Yıl Sonra Alabildi”

Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, hububat alım ücretlerini açıklayarak, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin 2024 hububat alım fiyatları ve fark ödemesi destekleri açıkladı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 1 kilo buğdayın üretim maliyetini 10 lira 87 kuruş açıklamıştı. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıtlı olan çiftçilere buğdayda ton başına 1.750 lira, arpa için ton başına 750 lira fark ödemesi (prim) yapılacak. Çiftçimiz, 2023 yılında buğdayda ton başına 1000 lira, arpada 500 lira olan fark ödemesini hasattan neredeyse tam bir yıl sonra alabildi. Yine fark ödemesi gecikirse diye üreticimiz tedirgin oluyor” dedi.

“Fark Ödemesinin Ne Zaman Yapılacağının Bilinmemesi Üreticimizi Endişelendiriyor”

Hükümete çağrı yapan Koçak, “Ürün bedeli ödemeleri 45 gün içerisinde doğrudan üreticilerin banka hesaplarına yapılacak olması, ödemenin geç olması, fiyatın düşük olması, fark ödemesinin ne zaman yapılacağının bilinmemesi üreticimizi endişelendiriyor. Cumhurbaşkanımızdan ve ilgili bakanlıklarımızdan biz üreticiler olarak fiyatların ve fark ödemesi desteklerinin arttırılarak tekrar yayınlanmasını, ürün bedellerinin ve fark ödemesinin ürün tesliminden hemen sonra yapılmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu. Haber: Sedef Nazlı

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aksaray’ın Sahip Olduğu Kitap Sayısı AçıklandıÖnceki Haber

Aksaray’ın Sahip Olduğu Kitap Sayısı Açı...

“Anadolu Basınının Nefesi Kesiliyor, Birlik Olma Zamanı”Sonraki Haber

“Anadolu Basınının Nefesi Kesiliyor, Bir...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar