Keleş'ten İktidara Tepki: Sağlıkta Çağ Atladık

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Keleş'ten İktidara Tepki: Sağlıkta Çağ Atladık
CHP Aksaray İl Başkanı Hacı Ali Keleş, hem eczanelerin hem de vatandaşların yaşadığı çaresizliğe değindi. İlaç sıkıntısı çekildiğini belirten Keleş, "Sağlıkta çağ atladığını iddia eden ülkemizde, yaşanan ilaç sıkıntısı nedeniyle hasta ve hasta yakınlarının çaresizliğinin günden güne arttığı gözlenmektedir" dedi.

 CHP İl Başkanı Hacı Ali Keleş, eczane ve Aksaray Eczacılar Odası ile görüştüğünü belirterek, yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Eczanelerde olması gereken her 10 ilaçtan 3'ünün bulunmadığını söyleyen Keleş, raflarda olmayan ilaç sayısının 400'ü aştığını açıkladı.

‘Ne Muayene Olabilmek Mümkün Ne De İlaç Bulabilmek’

Sağlıkta çok yol kat edildiğini iddia eden iktidara seslenen Keleş, "Sayenizde sağlık sistemi diye bir şey kalmadı, çöktü. Vatandaş mağdur, hekim mağdur, eczacılar mağdur" dedi.

200-300 Reçete Sahibi İlaçlarını Alamamaktadır

Keleş, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: "Zaten hastalarımız ancak 1,5-2 ayda hastane randevusu alabilmektedir. Üstüne üstlük tedavi için gerekli ilaçlar olmayınca hasta ve hasta yakınları ile bu konuda hiçbir kusuru olmayan eczacılarımız arasında sürekli bir gerginlik yaşanmaktadır. Eczacılarımız hastaya yardımcı olmak ve ilaç talebini karşılamak amacıyla sürekli ecza depoları ve diğer eczaneleri aramaktadır. Aksaray’da her gün 4 tane eczane nöbetçi olmaktadır. Bir eczaneye gelen reçete sayısı 500-700 arasındadır. Bu reçete sahiplerinin 200-300 tanesi tüm nöbetçi eczaneleri gezmelerine rağmen ilaçlarını alamamaktadır.

Sağlıkta Çağ Atlamak Böyle Olsa Gerek!

Peki, ilaç yokluğunun sebebi nedir? Sağlık Bakanlığı her yıl ilaçları fiyatlandırırken sabit bir euro kuru belirliyor ve ilaçların fiyatı, bu sabit kur üzerinden hesaplanıyor. Bu yıl zamlarla birlikte ilaçta Euro kuru önce 7,86 TL’ye sonra 10,76 TL’ye yükseltildi. Oysa günümüzde Euro kuru 20,30 TL civarında bulunuyor. Belirlenen sabit kur ve gerçek kur arasındaki makas, iki katına yaklaşmış durumda. Makas açıldıkça ilaç tedariki de zorlaşıyor. Türkiye, bu fiyatlama sistemi ile ilaç firmalarının en son ilaç satmak isteyecekleri ülke konumuna geliyor.

İlaç Fiyat Politikası Yeniden Değerlendirilmeli

Sağlık Bakanlığı, Aralık ayında yaptığı açıklama ile bu konunun çözümü ile ilgili adımlar atılacağını açıklamasına rağmen bugüne kadar herhangi bir adım atılmamıştır. Hem hastalarımız hem de eczacılarımız mağdur olmaya, ilaç yokluğu nedeniyle gerginlik yaşamaya devam etmektedir. İlaçta fiyat politikasının yeniden değerlendirilmesi acil gereklidir. Çünkü hastalarımızın canı da eczacılarımızın huzuru da paradan çok daha önemlidir." Haber Bülteni

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İyi Partili Erel'den Çağrı: Bağ-Kur-SSK Farkı Ortadan Kalksın, Tarım Bağ-Kur Sistemi DüzenlensinÖnceki Haber

İyi Partili Erel'den Çağrı: Bağ-Kur-SSK...

Vali Aydoğdu'dan Şehit Lokman Akçağlayan'ın Ailesine "Şehadet Belgesi"Sonraki Haber

Vali Aydoğdu'dan Şehit Lokman Akçağlayan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar