Sedir Kebap

Meme Kanserine İYİ Çağrı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meme Kanserine İYİ Çağrı
Dünya ve ülkemiz genelinde hızlı bir şekilde yaygınlaşan meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için Aksaray İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Sultan Çağlayan ve İYİ Partili kadınlar, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. 

İYİ Parti İl Başkanı Özhan Türemiş ve il teşkilatının da hazır bulduğu açıklamada meme kanserine yakalanma oranlarının artışından söz edilirken erken teşhisin hayat kurtaracağı hatırlatıldı.

Çağlayan yaptığı açıklamada “Her 5 kişiden birinin yaşamı boyunca kansere yakalandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu sebeple kansere karşı erken tanı ve sağlıklı yaşam kurallarına uyulması toplum için büyük önem taşımaktadır. İçinde bulunduğumuz Ekim ayı, Türkiye’de ve Dünya’da meme kanserine dikkat çekmek ve erken teşhisin önemini hatırlatmak için farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Kanser türleri arasında en çok meme kanseri görülmektedir, bununla beraber en yüksek tedavi başarısı da meme kanserinde elde edilmektedir” ifadelerine yer verildi. 

Genç Nüfusa Seslendi

“Her yıl 2,3 milyon kişiye meme kanseri tanısı konulmakta ve 685 bin kadın meme kanserinden yaşamını yitirmektedir” diyen Çağlayan “Her 8 kadından biri yaşam boyunca meme kanserine yakalanma riskine sahiptir. Bu sebeple meme kanseri ile ilgili bilgili ve bilinçli olmamız gerekmektedir. Türkiye'de her 5 meme kanseri tanısı konulan kadınlardan biri 40 yaş altındadır. Özellikle genç nüfusun farkındalığının artırılması elzemdir. Erken tanıda hastaların yüzde 90'ı iyileşmektedir. 20-40 yaş arası olanların ayda bir kendi kendine kontrol yapmaları ve iki yılda bir meme muayenesi yaptırmaları, 40 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın ise ayda bir kendi kendine kontrol yapmaları, yılda bir meme muayenesi yaptırmaları ve iki yılda bir mamografi çektirmeleri erken teşhis için çok önemlidir” dedi.

“Birlikte Mücadele Etmeliyiz”

Korunma  ve önleme yollarına da dikkat çeken Çağlayan son olarak “Tüm kanserlerde olduğu gibi, sağlıklı yaşam kurallarına uyarak kanseri engelleyebiliriz. Sigara kullanmamak, Akdeniz diyetiyle beslenmek, alkol kullanmamak, sağlıklı kiloda kalmak, annelerde 1,5 - 2 yıl emzirmek, haftada 150 dakika egzersiz yapmak gibi basit kurallarla neredeyse kanser türlerinin 3'te birine yakınını önleyebilme ihtimalimiz bulunmaktadır. Küresel düzeyde her yıl 12 milyondan fazla insanın kanser olduğu bir dönemde, sorumluluklarımızın bilincinde olarak kansere karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Çünkü biz farkındayız, hep birlikte kanseri yeneceğiz” şeklinde konuştu.

Haber: Dilek Eyüboğlu


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Suyun Geleceği KOP’ta KonuşulduÖnceki Haber

Suyun Geleceği KOP’ta Konuşuldu

Türkiye’de 4 Özel Çocuktan Biri Batuhan BekleviçSonraki Haber

Türkiye’de 4 Özel Çocuktan Biri Batuhan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar