Sosyal Medya Bağımlılığı Korkutuyor, Asosyal Bir Nesil Yetişiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İnternet bağımlılığı giderek artış gösterirken, Aksaraylı vatandaşlar da ekran bağımlılığı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sosyal medyada bağımlılığın arttığına dikkat çeken vatandaşlar, çocukların sosyal medyadan uzaklaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye 2024 yılında sosyal medya kullanımında 2 saat 44 dakika ile dünya sıralamasında 14. sıraya yükseldi. Nüfusa göre sosyal medya kullanımı oranları bakımından yüzde 66,8 ile Türkiye 43. sırada yer alıyor.

 Aksaray'da Anadolu Ekspres Gazetesi ve Ekspo TV olarak, internet ve sosyal medya bağımlılığı ve internet kullanımının ne boyutta olduğunu vatandaşlara sorduk, karşılığında çarpıcı yanıtlar aldık.

 "Çok Fazla Teknoloji Bağımlısı Var ve Ben de Muhtemelen Onlardan Biriyim”

Sosyal medya ve internet kullanımının dijital dünyada çok yoğun olduğunu söyleyen İlayda Ayla Köşker, günün 4 saatini internet ve sosyal medyada geçirdiğini söyleyerek, okul zamanlarında bu zamanın iki saate kadar düştüğünü belirtti ve “Sosyal medyanın zararlarının farkındayım. Günümüzde çok fazla teknoloji bağımlısı var ve ben de muhtemelen onlardan biriyim. Aslında bu süreci aza indirmemiz gerekiyor. Her şey dijitale bağlandı, zararlı olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Çocukların Eline Telefon Veriyoruz, Çocukları Ancak Bu Şekilde Durdurabiliyoruz”

9 ve 14 yaşında iki çocuk annesi olan Sevim Arkaya ise kendisinin sosyal medya kullanmadığını, daha çok telefon görüşmeleri yaptığını belirterek, “Maalesef çocukların eline telefonu veriyoruz, çocukları ancak bu şekilde durdurabiliyoruz. Sosyal medyanın ve internetin zararlarından onları mümkün mertebe korumaya çalışıyoruz. Zaman zaman kontrol ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“Zamanın Nasıl Geçtiğini Fark Edemiyoruz”

Yaşar Efe Arkaya ise, “Sosyal medya ve internet aslında faydalıdır amacına uygun kullanılırsa. Genelde interneti ders araştırmak için kullanıyorum. İnternet kötü amaçlı da kullanılabiliyor. Sosyal medyada zamanın nasıl geçtiğini fark edemiyoruz” dedi.

“Sosyal Medyanın İçine Girdik mi Çıkamıyoruz”

Yıldırım Kaya da sosyal medyada zamanın nasıl geçtiğini anlamadığını ifade ederken, “Ortalama bir saat ile başladığımız sosyal medyada 2-3 saatin geçtiğini fark ediyoruz. Nereye gittiğini bilmiyoruz, internet ve sosyal medyanın içine girdik mi çıkamıyoruz” sözlerini kullandı.

Sosyal medyada haberleri takip ettiğini söyleyen Coşkun, “Sosyal medyanın kullanıcısına göre faydalı ya da zararlı olduğunu söyleyebilirim. İyi kullandıkları zaman faydalı olduğuna inanıyorum” yorumunda bulundu. Günlük ortalama 3,5-4 saat sosyal medyada vakit geçirdiğini söyleyen Hasan Akgün de, “Genelde sosyal medyada arkadaşlarımızın durumlarına bakıyoruz. Sosyal medya düzgün kullanılırsa faydalıdır, insanların kişiliği ile alakalı bir durumdur” dedi.

“Çocuklar Sosyal Hayattan Sanal Âleme Çekiliyor”

Başka bir vatandaş da genelde haber ve spor, kültürel programları sosyal medya üzerinden takip ettiğini söyleyerek, “Benim alanım haber. Yerel ve ulusal haberleri sosyal medya üzerinden takip ediyorum. Sosyal medya yine insanların kullanış şekline göre yararlı veya zararlı olabilir” değerlendirmesini yaptı. Anne babaların genç yaşta çocukların eline telefon vermelerinin yanlış olduğunu da söyleyen vatandaş, "Çocuklar sosyal hayattan sanal aleme çekiliyor. Bu çok yanlış bir durum, çocukların psikolojisini bozuyorlar. Buna bir an evvel önlem alınmalı” dedi.

“8-9 Yaşında Bir Torunum Var, Elinden Telefonu Düşürmüyor”

Sosyal medyada zararlı içeriklerin çok yoğun olduğunu söyleyen başka bir vatandaş ise, “Benim henüz 8-9 yaşında bir torunum var, elinden telefonu düşürmüyor. Bu çok zararlı. Çocuklarımızın sosyal medya ve internet ortamından uzaklaştırılması gerekmekte. İnternet ve sosyal medya aleminin faydalı olduğuna inanıyorum ama tabii bunu düzgün amaçlı kullanırlarsa faydalı olacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Aylık Ortalama 50 GB İnternet Paket Kullanıyor

Aylık ortalama 50 GB internet paketi kullandığını söyleyen bir vatandaş, “Türkiye'deki medya sektörünün durumu ortada. Dünyaya ve ülkeye değişik bir gözle bakmak için sosyal medya ve internet çok önemli. Ben genelde ailemle haberleşmek için ve haberleri takip etmek için sosyal medya kullanıyorum” ifadelerine yer verdi. Özel Haber: Harun Atalay


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gazeteci Alp’in Acı GünüÖnceki Haber

Gazeteci Alp’in Acı Günü

Yüze Yakın Balya Alev Aldı, İtfaiye Son Anda Faciayı ÖnlediSonraki Haber

Yüze Yakın Balya Alev Aldı, İtfaiye Son...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar