Dilek Eyüboğlu

Dilek Eyüboğlu

Mail: dilek.ekspres@gmail.com

Vali -Vekil

Tam kapanma tartışmaları ve kabinede yeni değişimlerin beklentisi ile yine çok hareketli bir haftaya merhaba dedik. Elbette yeni atanan bakanlar ve beraberinde gelişen olaylar çok ayrı bir mevzu ancak konumuz yeni kabine değişiklikleri.

Kulislere göre, Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere bir kaç bakanlıkta değişim bekleniyor. Tabi bu değişimde Aksaray olarak bizi ilgilendiren ve en baştan beri gazeteci bir kaç arkadaşımızla değerlendirmelerimizde beklediğimiz bir gelişme olan Vali  Hamza Aydoğdu'nun, yeni olası kabine değişikliğinde Mili Eğitim Bakanı olarak isminin geçmesi.

Kendi adıma şunu söylemeliyim ki Sayın Aydoğdu'nun, Aksaray'da göreve başladığı andan itibaren kendisiyle tanışmamız ve daha sonrasında teşviki mesaimizde edindiğim izlenim hep bu yöndeydi.  Bu ön görüyü siyaseti doğru okumakla nitelendirebiliriz. Hatta laf aramızda kendisini yeni bir meslek sıfatı yakıştırması ile anıyordum. Sayın valimizin affına ve hoş görüsüne sığınarak bu yakıştırmayı açmak istiyorum. "Vakil"  "Vakil" de ne demek derseniz. Sayın Hamza Aydoğdu'nun, çalışmalarına bakıldığında bakanlık düzeyinde çalışmalar ve bir ekiple hizmet yürüttüğü kanaati.  Her ne kadar kendisi "bizim işimiz siyaset değil" dediyse de kendisi bu ilin valisi, vekili hatta belediye başkanı oldu.  O yüzden de kendisini böyle bir yakıştırmayla anar oldum.  Yani Vali-Vekil...

Hoş görüsüne sığınarak devam edecek olursam.

Beklenen kabine değişikliğinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yerine Vali Hamza Aydoğdu ile birlikte YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın ismi de geçiyor.

Gazeteci Deniz Zeyrek 'in bu iddiaları doğrulayan yazısının yanı sıra 22 Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yayınlanan bir listede yine Milli Eğitim Bakanı olarak Sayın Hamza Aydoğdu'nun ismi geçiyordu. Tabi bu liste yine kulislere sızan belgeler arasındaydı. Cumhurbaşkanlığından yayınlanan ve cumhurbaşkanlığı yardımcılığı, bakanlıklara ve başkanlıklara atanacak olan yeni isimlerin yer aldığı bu liste kulislerde elden ele dolaşmıştı.   

Sonucu heyecanla bekliyoruz. Belki tarih tekerrür eder ve bir valimizi daha gururla bakanlığa uğurlarız. Eski valimiz Sayın Selami Altınok'u burada yâd emek isterim.

Peki, beklenen olursa ve Valimiz Sayın Hamza Aydoğdu, Milli Eğitim Bakanı olarak atanırsa Aksaray'ın ne kazanımı olur? Belki de kendisine görev çoktan tebliğ edilmiştir.  Kazanımımız ne olur sorusuna geri dönecek olursak; Tanınırlık konusunda kimlik bunalımı yaşayan bir il olarak tekrar gündeme otururuz. Onun dışında vali bey ile yakınlığıyla böbürlenenler ve fotoğraf paylaşımları... Sonrası kelebek ömrü. Kara tren gelir mi yada vaat edilip tutulmayan diğer sözler tek tek yerine getirilir mi? bilmem. Zaten bu il için göreve başladığı günden beri büyük bir şans olan sayın valimiz, Belki de çok daha büyük bir şans olur.

 

TAM KAPANMA

 

Bu durum hiç sürpriz değil.

Alınan kararlar ve olup biten üzerinde ne kadar etkili olmaya çalışsak da  sonuç siyasi şartlara göre gelişiyor. Boş yere üzülmemeli, elimizden gelen gayreti sarf etmeliyiz.  Anlaşılan o ki pandemi belası daha uzunca bir süre hayatımızda gündemimizde olacak. Bu yılı da kayıp bir yıl olarak kapatacağa benziyoruz.  Umarım alınan tüm önlemler işe yarar.

 

Kitap önerisi:

 

Bolluğun, bereketin arttığı mübarek bu ayda okuyacağımız en güzel kitaplar Ramazan’ın içeriğine uygun eserler seçmek. Kur’an’ı Kerim'i çokça okumak dışında dini kitaplardan seçmeler de okumak adına bu hafta seçkin bir eseri naçizane tavsiye etmek istedim.

Neden Müslümanım? İslam'a İnancın Delilleri / Prof. Dr. Caner Taslaman

Keyifli okumalar.

Sevgiyle Kalın.  

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar