Av Dönemi 20 Ağustos’ta Başlıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Av Dönemi 20 Ağustos’ta Başlıyor
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022-2023 av dönemine ilişkin aldığı karar Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre, 2022-2023 av döneminin 20 Ağustos’ta başlayacağı bildirildi.

 Merkez Av Komisyonu, Av Döneminde geçerli olmak üzere ülkemizde kara avcılığıyla ilgili aşağıda yer alan avlanma usul ve esaslarını belirledi.

Resmi Gazetede de yayımlanan esaslarla ilgili “Merkez Av Komisyonu; avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, avlanma günlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini, mücadele amaçlı avlanma usulünü belirlemiştir” ifadelerine yer verildi.

Buna göre avlanma; tüm bölgelerde aynı gün 20 Ağustos’ta bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak. Alınan karar uyarınca çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatillerde av yapılabilecek. Ayrıca, yaban domuzu avının ilave olarak salı günü de yapılabileceği bildirildi. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekiyor. Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecek. Avcıların Merkez Av Komisyonun Resmi Gazetede yayımlanan 21 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunlu olduğu kaydedildi. Haber: Harun Atalay

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yılan Hikâyesinde Sona Mı Geldik!Önceki Haber

Yılan Hikâyesinde Sona Mı Geldik!

Karaüzüm, “Çalıştırdığınız Afganlılara Molayı Yasaklayarak Gizleyemezsiniz”Sonraki Haber

Karaüzüm, “Çalıştırdığınız Afganlılara M...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar