İş Arayanlar Dikkat! İŞKUR 17 İşçi Alacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İş Arayanlar Dikkat! İŞKUR 17 İşçi Alacak
Aksaray İŞKUR İl Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Müdürlüğe bağlı kuruluşların hizmet alanlarında görevlendirilmek üzere 17 kişilik TYP işçisi alınacak.

Türkiye İş Kurumu tarafından; afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere Toplum Yararına Programlar (TYP) düzenlenmeye devam ediyor.

 

Başvuru Tarihleri

9 ay sürecek olan TYP başvuruları 19-23 Eylül arasında gerçekleştirilecek. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezleri, e-Devlet, İŞKUR e-şube ( www.iskur.gov.tr ) veya ALO-170 iletişim hattını kullanabilecek. TYP ise 2 Ekim 2023 ile 28 Haziran 2024 arasında uygulanacak.

 

Başvuru Şartları

TYP’ye başvuracak katılımcı adaylarının İŞKUR’a kayıtlı olmaları, programa başvuru ve program başlangıç tarihlerinde işsiz olmaları ve de program süresince başka bir işyerinde sigortalılıklarının bulunmaması, en az 18 yaşını tamamlamış olmaları; herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); emekli ve malul aylığı almamaları gerekir. Ayrıca TYP talep tarihinden önceki bir yıl içerisinde ve programın fiilen başlayacağı tarihe kadar yüklenicinin veya bağlı ve yan kuruluşlarının çalışanı olan kişiler programdan yararlanma hakkına sahip değildir. Bir kişi aynı gün başvuruları başlayan TYP’lerden yalnızca birisine müracaat etme hakkına sahiptir. Bir kişi 27.09.2017 tarihinden itibaren en fazla 9 ay süreyle TYP’lerden yararlanabilir. TYP’lere, Adrese Kayıt Sistemine göre (AKS) aynı adreste oturan kişilerden yalnızca biri katılma hakkına sahiptir. Adres Kayıt Sistemine göre (AKS) aynı adreste oturan kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapma hakkına sahiptir ancak AKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başlangıç tarihi dikkate  alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılma hakkına sahip değildir. Aynı adreste ikamet eden kişilerin listelerde isimlerinin olması halinde; başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılacaktır. Haber Bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ESOB Başkanı Ceylan: 'Ahilikte En Temel Kural Dürüst Olmak'Önceki Haber

ESOB Başkanı Ceylan: 'Ahilikte En Temel...

Köse: “Bizler, Şehitlerimiz ve Gazilerimiz Sayesinde Varlığımızı Sürdürüyoruz”Sonraki Haber

Köse: “Bizler, Şehitlerimiz ve Gazilerim...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar