ESOB Başkanı Ceylan: 'Ahilikte En Temel Kural Dürüst Olmak'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ESOB Başkanı Ceylan: 'Ahilikte En Temel Kural Dürüst Olmak'
Aksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Doğan Ceylan, Ahilik kültürünün devamı için 20 Eylül Çarşamba günü 11.00'de 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda kutlama yapacaklarını ifade ederek, "Esnafımızın, sanayicimizin, tüccarımızın, tüm üretici ve müteşebbislerimizin Ahilik Haftası kutlu olsun" dedi.

ESOB Başkan Ceylan, Ahilik Haftası sebebiyle açıklamalarda bulundu. Ahilik kültürünün çok önemli olduğunu ifade eden Ceylan, 20 Eylül Çarşamba günü kutlama yapacaklarını duyurdu.

 

"Ahilik, Eli Açık, Konuksever ve Yiğit Anlamlarına Gelmektedir"

Ahilik Haftası'na özel açıklama yapan Ceylan, "Ahilik, kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamlarına gelmektedir. Ahilik teşkilatı ise; 13 yüzyılda Türkler arasında gelişip yaygınlaşan, sanatta ticarette, dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan sosyo-ekonomik bir kurumdur. Ahilik, iş ahlakını savunan, sermayeyi ve işçinin alın terini koruyan, akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurulan günümüzün kooperatifçilik, sendikacılık, sosyal güvenlik, kalite ve fiyat kontrol sistemine benzer yönleri olan bir teşkilattır. Ahiliğin Kurucusu Ahi Evran-ı Velidir. Asıl adı Şeyh Mahmud Nasuriddin’dir. Doğum tarihi kesin olmamakla beraber büyük bir ihtimalle 1171 yılında bugün İran sınırlarında bulunan Hoy şehrinde doğmuştur" ifadelerini kullandı.

"Ahilik Teşkilatı, bu felsefesi ile iş ve ticaret hayatı içerisinde yer alanları, doğruluk, güvenilirlik, cömertlik, tevazu gibi temel prensipler şemsiyesi altında birleştirerek, güzel ahlakın ticaret hayatında vazgeçilmez olduğunu mensuplarına her daim telkin etmiştir" diyen Başkan Ceylan, Ahi Evran'ın ışığında esnaf ve sanatkarların üretmeye, esnaflık yapmaya devam edeceğini belirtti.

 

"20 Eylül Çarşamba Günü Bütün Hemşehrilerimizi Davet Ediyorum"

Ahilik kültürünü aktarmaya devam etmek istediklerini söyleyen Ceylan, "Bu duygularla, Ahilik geleneğini yaşatan ve yaşatılması için gayret gösteren herkese teşekkür ediyorum. Ahilik geleneğinin ve felsefesinin canlı tutularak, gelecek kuşaklara aktarılması, bu önemli kültür varlığımıza, sahip çıkılması için; 20 Eylül 2023 Çarşamba günü saat 11.00’de 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda yapılacak kutlama törenine ve hafta içerisinde düzenlenecek, diğer etkinliklere tüm halkamızın katılım sağlaması son derece önemlidir. Bütün hemşehrilerimizi, esnaf sanatkarlarımızı, sanayici ve iş adamlarımızı, kutlama programına davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

"Ahilik Haftası Kutlu Olsun"

Ahilin piri Ahi Evran'ı rahmetle andıklarını söyleyen Ceylan, "Paylaşmayı, dayanışmayı dürüstlüğü ve cömertliği ilke edinen, hak ve hukuk terazisinde ekmeğini alın teriyle kazanan esnaflarımıza hayırlı ve bereketli kazançlar diliyor, bu etkinliklerde emeği gecen herkese de şahsım ve Oda Başkanlarım adına teşekkür ediyor, Ahilik haftamızın ilimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Esnafımızın, sanayicimizin, tüccarımızın, tüm üretici ve müteşebbislerimizin Ahilik Haftası kutlu olsun" dedi. Haber Bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kaşlı: "Şehitlerimiz Ve Gazilerimiz Milletimizin Yegâne Dayanakları Ve Güçleridir"Önceki Haber

Kaşlı: "Şehitlerimiz Ve Gazilerimiz Mill...

İş Arayanlar Dikkat! İŞKUR 17 İşçi AlacakSonraki Haber

İş Arayanlar Dikkat! İŞKUR 17 İşçi Alaca...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar