T.C. Aksaray2. (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
T.C. Aksaray2. (Sulh Hukuk Mah.) Satış Memurluğu

 Dosya Nu. : 2020/47 SATIŞ

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

 

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Özellikleri: Aksaray İl, Merkez İlçe, 6032 Ada, 4 Parsel, SEBİL Mahalle/Köy, Satış konusu Aksaray ili Merkez Sebil Mahallesinde bulunan 6032 ada 4 nolu parsel kargir ev ve arsası vasfında 1.055,00 m"² olup taşınmaz parsel üzerinde tek katlı bir depo ile 1 adet kavak, 1 adet akasya, 1 adet aylantus, 5 adet üzüm, 4 adet erik, 1 adet kayısı ve 1 adet dut ağaçları bulunmaktadır. Taşınmaz parsel Sebil Mahallesi sınırları içerisinde belediye adres kayıtlarına göre Hacı Hasanlı Mahallesinde 711.sokak üzerinde konumludur.

Yapının değeri:

Depo: Tek katlıdır. Demir profilden imal edilmiştir. Bir cephesi açıktır 30 m² alanlıdır. Yapım tekniği ve gösterdiği özellik nedeniyle 2.sınıf B yapı konumundadır. 16.07.1985 tarih ve 85/9707 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğü konulan? Mimarlık ve Mühendislik Hizmetleri Şartnamesi? nin 3.2 maddesi gereğince yapı yaklaşık m? maliyeti: 750,00 TL/m² dir. Aşınma paylarına ilişkin oranları gösteren cetvele göre yıpranma payı %30'dur.

Taşınmaz Parsel mevcut imar durumuna göre İş Merkezi sahası konumunda bitişik nizam 4 kata müsaadeli doğusundaki 711.sokağa cepheli ara parsel konumunda bulunmaktadır. Taşınmaz parsel mevki olarak çarşı merkezinde ulu camiye 120 metre, Atatürk bulvarı(40 metrelik yol) 45 metre, Akademi bilardo tesislerine 85 metre mesafede bulunmaktadır. Topografik olarak düz bir yapıya sahiptir. Taşınmazın bulunduğu bölge şehrin konut yapılaşmasının bulunduğu bölgelerden olup binaların zemin katlarında ticari faaliyetlerin devam ettiği gözlemlenmiştir. Bölge çarşı merkezine yakın konumu nedeniyle tercih edilen bölgelerden olup üst ve orta gelir grupları tarafından yerleşim ve ticaret amaçlı olarak talep görmektedir. Elektrik, su, kanalizasyon gibi bütün alt yapı hizmetleri tamamlanmıştır. Eğitim ve sağlık kuruluşlarına yakındır. Çevresinde yapılaşmanın oldukça yoğun olduğu görülmüştür.

Adresi                         : Aksaray İli, Merkez İlçesi, Hacı Hasanlı Mah. 711 Sk. Üzerinde Yer

  Almaktadır. Aksaray Merkez/AKSARAY

İmar Durumu              : Var, Yola Mesafesi 5 m, Saçak seviyesi 12,5 m, Kat sayısı 4, İnşaat tarzı

  Bitişik Nizam

Kıymeti                       : 4.237.244,00 TL

KDV Oranı                 : %18

Kaydındaki Şerhler     : İrtifak Hakkı: A M 66 Parsel Aleyhine Geçit Hakkı Vardır.

1. Satış Günü              : 23/12/2021 günü 13:45 - 13:50 arası

2. Satış Günü              : 19/01/2022 günü 13:45 - 13:50 arası

Satış Yeri                    : Mezat Salonu - Hacı Hasanlı Mah. 707 sk. Aksaray Adliyesi Ek Hizmet

                                     Binası Kat 3 AKSARAY

Satış şartları:

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/47 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)

(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Jasat 16 Faili Meçhul Hırsızlık Olayını AydınlattıÖnceki Haber

Jasat 16 Faili Meçhul Hırsızlık Olayını...

“71 Yıllık Kore Dostluğunun Temeli Bin Yıllara Dayanıyor”Sonraki Haber

“71 Yıllık Kore Dostluğunun Temeli Bin Y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar